Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Prosinec 2004


Na Slovensku stojí nejstarší křesťanský kostel ve střední Evropě

Nenápadný kostelík u západoslovenské obce Kopčany, který byl celá staletí přehlížen, je podle nejnovějších zjištění archeologů nejstarším dochovaným křesťanským kostelem ve střední Evropě. Prokazatelně totiž pochází "nejpozději" z devátého století a je jedinou velkomoravskou stavbou, která se zachovala. O tomto unikátu přitom dosud nevěděla ani církev.

"Jde o nejstarší dochovaný křesťanský kostel nejen na Slovensku, ale i ve středoevropském regionu," řekl šéf archeologického výzkumu Peter Baxa, který zveřejnil výsledky bádání. Kostel sv. Margity Antiochijské byl původně považován za stavbu z 9. až 11. století, předchozí bádání ale nepotvrdila, zda jde o stavbu z období Velké Moravy. Budovu dlouhou necelých devět metrů a širokou asi pět metrů znali pouze odborníci a místní obyvatelé. "Tento kostel je paradoxem slovenské a československé archeologie. Až do roku 1994 nebyl uznán jako kulturní památka," uvedl Baxa.

Přelom znamenala až rekonstrukce kostela, která začala v roce 1999, a následný archeologický výzkum. Vědci ale až letos objevili u kostelíka tři hroby, v nichž našli také dva pozlacené bronzové knoflíky a náušnice, které jsou z 9. století - tedy z období Velké Moravy. Archeologové tvrdí, že hroby pocházejí až z období po dobudování kostela, který proto podle Baxy pochází "nejpozději" z 9. století. Mimořádný je také stav, v jakém se kostel zachoval - z 80 procent je totiž stavba původní.

Dohromady se na území někdejší Velké Moravy zachovalo jen 24 staveb, šlo ale vesměs pouze o jejich základy; nadzemní části jen s několika výjimkami zmizely. Slovenští památkáři a ministerstvo kultury nyní usilují o to, aby organizace UNESCO zapsala kostelík do seznamu nejvýznamnějších světových kulturních památek.

(čtk)



Zpátky