Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Prosinec 2004


Tajemství Klausovy vily: byli v ní zajatí Američané?

Luděk Navara, Jan Gazdík

Vila prezidenta Václava Klause má zřejmě ještě pohnutější osud, než se až donedávna předpokládalo. Ke Klausově adrese Slunná 15 totiž přivedly experty z USA stopy po pohřešovaných amerických zajatcích z korejské a vietnamské války.

O tom, že se američtí zajatci ocitli v době studené války tajně v Praze a přímo ve vile ve Slunné, vypověděl před Senátem USA český generál Jan Šejna, jenž emigroval v roce 1968 za oceán. V té době prezidentskou vilu využívala armáda, které objekt stále formálně patří. Šejna roku 1992 před americkým Senátem vypověděl, že se Češi podíleli na transportu a mučení amerických zajatců z Koreje a Vietnamu.

"Šejna uvádí, že v dodávce byli čtyři nebo pět Jihovietnamců, které ubytovali ve vile blízko Hradu, šest nebo sedm Američanů, kteří byli ubytováni ve vile rozvědky ve Slunné ulici," píše se například ve zprávě o výpovědi generála Šejny. "Pan prezident o tom neslyšel. Ale na historii vily je třeba se ptát na ministerstvu obrany, jež dalo panu prezidentovi objekt k dispozici. Ale že by k tomu přidali nějakou svodku toho, co všechno se tam stalo, to opravdu ne," řekl prezidentův mluvčí Petr Hájek.

Prezidentská vila původně patřila českým Němcům, kteří byli po válce odsunuti, a dům byl pak konfiskován podle Benešových dekretů, což sudetští Němci kritizovali. "Ve zkoumání historie prezidentské vily zatím nic nepodnikáme. Ale pokud by si to Hrad přál, budeme se tomu věnovat," řekla Drahomíra Nová z ministerstva obrany.

Michael O'Hara z Pentagonu nyní za pomoci českých úřadů například zkoumá, zda je možné, že se na výsleších zajatých Američanů podílel i americký dezertér Glen Rohrer, jenž nedávno zemřel v Praze.

(MFDNES)



Zpátky