Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Prosinec 2004


Jerzy Popieluszko, mučedník Solidarity

Tomáš Němeček

Tenkrát před dvaceti lety to vzbudilo strach i pobouření nejen v Polsku: tajná policie unesla a umlátila mladého varšavského kněze, zpovědníka stávkujících dělníků. Vražda Jerzyho Popieluszka byla v katolické zemi tak neslýchaná událost, že měla i bezprecedentní následek. Poprvé v komunistickém bloku šli důstojníci tajné policie za takovou akci do kriminálu.

Život Jerzyho Popieluszka zní jak pašijový příběh. Původně venkovský kněz nastoupil do Varšavy a v 33 letech se pustil do tak odvážných veřejných vystoupení, že ho záhy znal kdekdo. V roce 1980, kdy se rodilo hnutí Solidarita, jako vůbec první kněz přišel mezi varšavské stávkující. Když o rok později vyhlásil generál Jaruzelski v zemi výjimečný stav, Popieluszko začal sloužit veřejné mše za vlast (jednou přizval exorcistu, aby „vymítali ďábla“ z Polska). Státní bezpečnost se populárního kazatele snažila tři roky zdiskreditovat, před domovní prohlídkou mu například podstrčila do bytu zásobu zbraní a výbušnin. Provokace však byla trapně nepravděpodobná – Popieluszko bydlel v garsonce po tetě, kam neustále chodily návštěvy.

V noci 19. října 1984 se kněz vracel z Bydhoště. Vezl ho jeden z dělníků ze Solidarity, kteří se z obav o Popieluszkovo bezpečí rozhodli faráře osobně chránit. V lese před Toruní je zastavili muži v uniformách dopravní policie: šoféra přiměli přesednout do svého fiatu, kněze ztloukli a nacpali do kufru auta. Řidiči se však i s pouty na rukou podařilo za jízdy vyskočit. A tak když bylo 30. října nalezeno Popieluszkovo mrtvé tělo ve vzdálené vodní nádrži, záhy byla díky řidičově výpovědi zatčena i čtveřice vrahů, vesměs důstojníků tajné policie.

Vůdce skupiny Grzegorz Piotrowski (třiatřicetiletý otec dvou dětí, atlet, vzděláním matematik) v mrazivě věcné výpovědi popsal, jak kněze coby nepřítele režimu umlátil holí i pěstí. Jednal prý na pokyn „z vyšších míst“; nikdy neprozradil z jakých. V únoru 1985 Piotrowski a další zabiják dostali 25 let, zbylí dva 14 a 15 (dnes jsou všichni díky amnestiím na svobodě).

Za inspirátora akce je historiky považován tajemník komunistické strany Miroslaw Milewski, nespokojený s „příliš liberálním“ polským režimem. Z nově zveřejněných dokumentů plyne, že tohoto muže, napojeného zřejmě na KGB, podezíral také Jaruzelski – i proto nechal vyšetřovatelům volnou ruku. Popieluszkův hrob ve Varšavě se stal poutním místem. Je po něm pojmenována škola a Vatikán zahájil proces jeho blahoslavení.

(Respekt, www.respekt.cz)



Zpátky