Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Únor 2005


Zloději kradou kanálové vpustě za miliony

Jan David

Lidé by neměli mávnout rukou nad tím, že se v Praze ztrácejí mříže vpustí kanálů. Počet ukradených mříží loni dramaticky stoupl na téměř dva tisíce. Škody jdou do milionů, navíc hrozí zranění při pádu do odkryté šachty.

Za plechovým plotem v Nádražní ulici na Smíchově jsou hromady železa, od kusů trubek přes kovové vany až po staré sporáky. Na rampě nad schůdky stojí tři muži v pracovních oděvech. Ten s bílou čelenkou s nápisem Gore-Tex má hlavní slovo a říká, že kanálové poklopy nevykupují. „Několik mříží by nás finančně nevytrhlo a ani to nestojí za potíže s policisty, které zde máme denně na kontrolách,“ tvrdí muž, který se představil jako Bohumil Hřebíček, šéf sběrny surovin. „V září a říjnu, když se zvýšily ceny, výrazně přibylo lidí, kteří nám sem poklopy na kanály vozili. My je ale nevykupujeme,“ opakuje s tím, že krádeže kanálových poklopů jsou spíše záležitostí Moravy.

Všichni tři přitom hravě spočítají, kolik se dá za jednu mříž utržit. „Cena za kilogram je teď mezi třemi a čtyřmi korunami, poklop má mezi třiceti a šedesáti kily podle velikosti,“ říká šéf s čelenkou. Tedy zhruba do dvou stovek za hmotnost. Jeho skutečná cena se však i s instalací vyšplhá pro Technickou správu komunikací hlavního města Prahy (TSK) téměř na tři tisíce korun. Další náklady spojené s krádeží pak cenu výměny jednoho poklopu zvyšují na více než pět tisíc korun. Škoda za loňský rok při těchto počtech? Je to kolem deseti milionů.

Jeden z pracovníků říká, že kompletní kanál i s částí, která bývá skrytá v podzemí, váží přesně tři sta dvacet kilo. „Pamatuješ přece...,“ říká šéfovi muž v montérkách, ale Hřebíček ho nenechává domluvit s tím, že to by přece kvůli obtížnosti nikdo nekradl. „Strážníci někdy na ulici uvidí člověka, který veze mříže. V takovém případě ho zadrží a předají policii,“ řekla mluvčí městské policie Vilma Častová. Případ je ale hodnocen pouze jako přestupek. TSK (Technická správa komunikací - pozn. red. Cs-magazínu) proto požaduje kvůli velkému množství krádeží úpravu zákona. „Navrhujeme, aby krádež mříže byla trestným činem obecného nebezpečí s ohledem na ohrožení provozu obecně prospěšného zařízení,“ uvedl ředitel správy komunikací Luděk Dostál. Zároveň minulý týden oficiálně požádal magistrát, aby se snažil omezit možnost výkupu mříží kanálových vpustí pod hrozbou vysoké pokuty nebo odebrání živnostenského oprávnění.

S městskými částmi 4, 5 a 9 patří Praha 10 k těm, kde se poklopy ztrácejí nejvíce. Na „desítce“ to byla za loňský rok třetina celkového počtu téměř devatenácti set loni ukradených mříží. „Jsem pro zpřísnění pravidel. Krádeže ohrožují lidi a bezpečnost je na prvním místě,“ řekl včera starosta Prahy 10 Milan Richter.

Ve sběrně surovin v Nuslích včera pracovníci tvrdili, že kanálové poklopy nekupují. „Nic nefoťte,“ zařval u avie jeden z nich. Poklopy neměli, fotograf pouze zabíral objektivem hromadu se zdemolovanými nákupními vozíky.

(MFDNES)



Zpátky