Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Únor 2005


Sterilizace žen po porodu nebyly v pořádku

Ivana Lesková

Sterilizace žen nebyly v pořádku, přinejmenším ne „papírově“. K tomuto závěru včera (20. 12. 2004 - pozn. red. CS-magazínu) dospěla znalecká komise ministerstva zdravotnictví. Ministryně Milada Emmerová ji ustavila poté, co případ nedávno zveřejnil ombudsman Otakar Motejl. Na něj se obrátilo deset romských žen, které tvrdí, že byly sterilizovány proti své vůli nebo nevěděly, co takový zákrok obnáší. Tedy, že už nikdy nebudou moci mít děti. Komise včera prověřila dokumentaci poloviny případů a ve všech, jak zjistila MF DNES, našla chyby.

Podle vyhlášky musí žena o sterilizaci sama požádat, dále musí být zaprotokolováno, že byla náležitě poučena a všemu rozumí, součástí dokumentace musí být i rozhodnutí nemocniční komise o sterilizaci. „Všude něco chybělo, ať to, či ono,“ uvedl jeden z členů komise. To může znamenat dvojí: buď má nemocnice nepořádek v papírech, nebo ženy opravdu nepodstoupily dobrovolnou sterilizaci, případně vůbec nevěděly, co podstupují.

Téměř všechny zatím projednávané případy se staly na severní Moravě, většinou v Městské nemocnici v Ostravě-Fifejdách. „Připravovali jsme pro komisi zdravotní dokumentaci čtyř nebo pěti romských pacientek, které si stěžují na nucenou sterilizaci,“ netají primář ostravské městské porodnice Richard Spousta. „Jedna z nich u nás ale vůbec neležela, v ostatních případech byl všude podpis žen, že se zákrokem souhlasí,“ dodává. Některé případy se podle něj staly už před deseti lety, kdy dokumentace vypadala jinak než dnes. „Je možné, že jsou v dokumentaci drobná pochybení, ale jde jen o formální stránku věci. Zákon rozhodně porušen nebyl,“ tvrdí primář Spousta.

Podobně vnímají stížnosti romských žen i další ostravské nemocnice. „Nás se týká jeden případ. Ministerstvu jsme poskytli kompletní dokumentaci včetně podpisu, že žena se zákrokem souhlasí,“ říká Eva Kijonková, mluvčí Vítkovické nemocnice blahoslavené Marie Antoníny.

Mluvčí ministerstva zdravotnictví Vítězslav Klíma potvrdil, že sedmnáctičlenný poradní sbor pro řešení sterilizace romských žen se včera zabýval prvními pěti případy. „Zatímco zdravotní péče byla v pořádku, některé administrativní nedostatky bude nutné dál prověřit.“

Žen, které si stěžují na nucenou sterilizaci, přitom stále přibývá a chtějí se soudit. „Už jich zastupuji více než dvacet,“ počítá právnička Michaela Tomisová. „První případ dám k soudu hned po Novém roce.“

(MFDNES)



Zpátky