Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Březen 2005


Běž si lehnout, ať netloustneš

Proč rodiče kojenců, po nocích biflující se studenti a workoholici snadno tloustnou? Protože chuť k jídlu roste tím víc, čím méně se spí.

Tři nezávislé vědecké týmy současně došly ke stejnému závěru: nedostatek spánku vede k obezitě. Lidské tělo totiž vyžaduje osm hodin spánku denně. Existují sice výjimeční jedinci, kterým dlouhodobě stačí spánku méně, ale u většiny lidí nedostatek odpočinku ovlivní tělesné procesy. Jedním je produkce hormonů. Kdo spí pravidelně pouze pět hodin, má v krvi o patnáct procent více ghrelinu, který probouzí hlad. Naopak leptinu spouštějícího pocit sytosti ubývá. Stačí dvě noci s pouze čtyřhodinovým odpočinkem a množství ghrelinu stoupá o třetinu, leptinu je rázem o pětinu méně.

Nevyspaní lidé proto mnohem více sahají po jídle. Nedostatek spánku pro přemíru práce a nedostatku času vede k nepříjemnému životnímu návyku: dotyčný má častěji hlad, spěchá, a tak do sebe rychle "hází" snadno dostupná jídla z rychlého občerstvení nebo čokoládové tyčinky. Účastníci spánkového pokusu měli po dvou probdělých nocích velkou chuť na koláče, zmrzlinu, pečivo a těstoviny. "Po dvou takových nocích jsem měl hlad, že bych ráno nejraději snědl polštář," vyjádřil pocity jeden dobrovolník.

Nebezpečný přejídací kolotoč popisuje autor jednoho výzkumu, Emmanuel Mignot ze Stanfordovy univerzity: "Lidé bývají déle vzhůru, často jen proto, aby sledovali televizi. Vsedě spálí třeba padesát kalorií, ale zvyšující hlad je přinutí sníst mnohem více." Jeho doporučení zní: "Kdo má volno, ať se pořádně vyspí. Večerní únavu nezahánějte jídlem, ale spánkem."

(lbz)

(Týden)



Zpátky