Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Duben 2005


Geneticky upravená hořčice čistí půdu zamořenou jedem

Rostliny dokážou odstranit jed z kontaminované půdy. Při terénních zkouškách v Kalifornii zbavila geneticky upravená hořčice indická (Brassica juncea) půdu nadměrného množství selenu. Podle časopisu Nature si to vědci poprvé ověřili i mimo laboratorní prostředí.

Pozemky v některých částech Kalifornie jsou rozsáhle zavodňovány. Voda rozpouští selen obsažený v podloží a vynáší ho k povrchu. Hořčice indická je však proti selenu od přírody imunní a dokáže ho svými kořeny absorbovat. Tým botaniků z univerzity v Berkeley pod vedením Normana Terryho proto přidal k jejím schopnostem geny produkující zvláštní enzym. Díky němu každá rostlina pohltí zhruba čtyřikrát víc selenu než původní divoký druh.

Vědci vytvořili tři geneticky upravené kmeny, produkující různé enzymy. Spolu s divokou odrůdou je vysadili na kontaminovaném poli. Už za 45 dní dosáhly transgenní rostliny v jedovaté zemi 80 procent svého normálního vzrůstu oproti polovičnímu u divokého druhu. Některé upravené kmeny přitom odstranily až 4,4 procenta selenu z vrchních 25 cm půdy. V delším období pravděpodobně zvládly mnohem víc.

Problém toxických chemikálií se dosud nejčastěji řešil převozem půdy jinam nebo propíráním zeminy, což je drahé a pracné. Vyčištěná zemina je navíc nekvalitní a vyžaduje dlouhou regeneraci. Využití rostlin pro odstraňování nechtěných chemikálií z půdy je mnohem levnější, ale časově náročnější. Některé nemodifikované rostliny, kupříkladu kapradiny (Pteris vittata), se pro pro čištění země od arzenu používají už nyní. Geneticky upravené rostliny mohou očistný proces výrazně urychlit.

(pkk)

(Lidové noviny, www.lidovky.cz)



Zpátky