Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Květen 2005


Kinského právník: České úřady předkládají falešné dokumenty

Právní zástupce Františka Oldřicha Kinského, který se v Česku domáhá vrácení majetku za desítky miliard korun, obvinil české úřady z předkládání falešných dokumentů. Kinského obhájce Jaroslav Čapek tvrdí, že Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) začal předkládat u soudů vyhlášku o konfiskaci majetku Kinského, kterou vydal Okresní národní výbor v Hlinsku, jenž ale v té době neexistoval. Úřad obvinění odmítá.

V případech proti šlechtickým rodům předkládá ÚZSVM soudům listiny získané ze státních, oblastních a jiných archivů. Pravost listin je posuzována soudy v rámci důkazního řízení ve věci samé, řekl Adam Halmoši z oddělení komunikace úřadu. Podle Čapka stačí, aby se našel jeden dokument, kde by okresní národní výbor označil Kinského za osobu německé národnosti, a konfiskace se pak bude vztahovat i na majetek v okresech, kde nebyla taková vyhláška vydána. Tímto dokumentem má být právě vyhláška ONV v Hlinsku, domnívá se Čapek.

Vyhláška o konfiskaci majetku byla podle Čapka vydána v roce 1946. "Okresní národní výbor vyhlášku nemohl vydat, protože byl založen až v roce 1949," tvrdí Čapek. Kvůli údajnému falzifikátu hodlá podat na ÚZSVM trestní oznámení.

Právní zástupce Kinského podal celkem 157 žalob na majetek, který má podle některých odborníků hodnotu až 40 miliard. Kinský dosud pravomocně vyhrál pět sporů, v osmi byl neúspěšný.

(čtk)

(Lidové noviny, www.lidovky.cz)Zpátky