Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Květen 2005


Mašínové vyznamenání dostanou. Za oceánem

Luděk Navara

V Česku medaili nezískali, tak si pro ni pojedou do Kanady. Bratři Mašínové a Milan Paumer se 1. listopadu 1953 probili za železnou oponu a zapsali se tak do dějin. Letos dostanou muži, kteří jsou pro někoho hrdinové, pro další dobrodruzi, pro jiné zločinci, cenu od krajanů.

Za nejslavnější útěk z komunistické říše budou kromě Mašínů a Paumera ještě vyznamenáni Zbyněk Janata s Václavem Švédou, kteří byli na útěku chyceni. A příbuzný obou bratrů Ctibor Novák. Všichni tři posmrtně, neboť komunistické Československo je poslalo na šibenici. Odbojová skupina Josefa a Ctirada Mašínových se proslavila především odvážným útěkem do Západního Berlína, kam se probojovala navzdory přesile východoněmecké policie.

„Samozřejmě, že nás to těší. Tady za oceánem to prošlo, neboť většina lidí jsou uprchlíci před totalitou, a tak se také dívají na celou věc s odbojem trochu jinak než lidé v Česku,“ říká Ctirad Mašín, který spolu s bratrem žije za oceánem. Masarykovu cenu, kterou čeští a slovenští emigranti udělují tradičně od roku 1985, dostanou ve východokanadském Halifaxu. Zařadí se tak například k Josefu Škvoreckému či Tomáši Baťovi, kteří toto ocenění dostali už dříve.

„Víme, o koho jde. Rozhodnutí bylo jednohlasné. Rozhodovalo se také pod dojmem debaty v Senátu,“ řekl předseda Českého a slovenského sdružení v Kanadě Miloš Šuchma. Vloni se kvůli návrhu na ocenění Mašínů v Senátu strhla vášnivá diskuse, neboť návrh vyvolal vlnu nesouhlasu. Především proto, že Mašínové před svým útěkem ze země bojovali proti komunismu se zbraní v ruce, a tak za nimi zůstali mrtví či ranění. Čímž také argumentovali komunističtí či někteří sociálnědemokratičtí senátoři, kteří s návrhem nesouhlasili. Na seznam kandidátů na medaile Mašíny navrhl senátor Josef Pavlata (ODS) a Martin Mejstřík (za Cestu změny). Prezident však návrh nemusí respektovat. Žádného z navržených nevyznamenal.

„Osobně si toho budu vážit víc od krajanů v Kanadě. Oni to umějí ocenit. Tady to oceňují jen političtí vězňové a váleční veteráni. Ale ostatní... Nevím. Mám pochyby, jestli si všichni uvědomují, o co nám šlo,“ říká Milan Paumer. Ten počítá s tím, že na převzetí ceny 4. června odletí. Zatímco bude za oceánem přebírat vyznamenání - doma, v Senátu, se bude svádět další kolo bojů o nový seznam kandidátů na medaile. Právě v červnu o něm budou rozhodovat senátoři a nový návrh na ocenění Mašínů už dostali.

(MFDNES)Zpátky