Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Květen 2005


Juščenko udělal tečku za nevraživostí s Polskem

Luboš Palata

Spojenectví Polska a Ukrajiny, vzniklé za kyjevské oranžové revoluce, stvrdili v těchto dnech ve Varšavě prezidenti obou zemí Aleksander Kwaśniewski a jeho ukrajinský protějšek Viktor Juščenko. "Ukrajina se může spolehnout na plnou podporu Polska, a to stejně jako během oranžové revoluce bez jakýchkoli podmínek," řekl včera Kwaśniewski, který provázel Juščenka během jeho druhého dne triumfální cesty po Polsku. Podle něho by EU a NATO měly připravit jasný plán vstupu Ukrajiny do obou těchto organizací.

"Bez solidarity a bratrství (Poláků) by byla oranžová revoluce úplně jiná," poděkoval před studenty Varšavské univerzity Polákům Juščenko. Poláci na konci minulého roku nejen vyjadřovali podporu ukrajinské revoluci na demonstracích jak v Polsku, tak i svou účastí při protestech na Ukrajině.

Podpořit Juščenka tehdy přijel jak Kwaśniewski, tak bývalý prezident Lech Wałęsa a desítky polských politiků. Ve skvělé atmosféře, která v současnosti ve vztazích mezi Varšavou a Kyjevem panuje, se oba prezidenti dohodli na klíčové ekonomické otázce, kterou je vybudování ropovodu z Oděsy do polské rafinerie v Plocku, jež by měl do Polska dodávat kavkazskou ropu.

Možná ještě důležitější je uzavření problematických vztahů z minulého století, kdy spolu Ukrajinci a Poláci několikrát velmi krvavě bojovali. Symbolem bojů po první světové válce je hřbitov "lvovských orlat", mladých kadetů, kteří bránili tehdy polský Lvov před útoky ukrajinské armády. Na jeho obnovení a znovuotevření se Kwaśniewski dohodl už s předchozím prezidentem Leonidem Kučmou, splnění dohody však bránil odpor nacionalistů ve Lvově. Juščenko v pondělí prohlásil, že dohodu osobně ve Lvově prosadí. Mohl to slíbit proto, že Poláci i pro nacionalisty přestali být po oranžové revoluci nepřáteli.

Vztah Poláků a Ukrajinců by se svou složitostí dal přirovnat k problémům, které jsou ve vztahu mezi Čechy a Němci, s tím, že polsko-ukrajinská obdoba byla ještě mnohem krvavější.

(Lidové noviny, www.lidovky.cz)Zpátky