Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Květen 2005


USA a žaloby za Dárfúr

Zbyněk Petráček

V postoji vůči krveprolití v Dárfúru se něco mění. V úterý (05. 04. 2005 - pozn. red. CS-magazínu) dostal hlavní žalobce Mezinárodního trestního tribunálu v Haagu od generálního tajemníka OSN Kofiho Annana seznam prvních 51 podezřelých ze zločinů páchaných při tamní genocidě. Jsou na něm jména vysokých činitelů súdánské vlády, armádních důstojníků, militantů i rebelských velitelů.

Tento krok umožnil změněný postoj USA k onomu tribunálu. Spojené státy ho neuznávají. Obávají se, že se stane fórem pro politicky motivované stíhání amerických občanů, vojáků i civilistů, působících na různých místech po světě. V praxi tento postoj vedl – co se Dárfúru týče – ke zvláštní dvojakosti. Spojené státy sice označovaly dárfúrské krveprolití za genocidu, k čemuž se OSN neodhodlala, ale svým vetem v rámci Rady bezpečnosti zároveň blokovaly stíhání za genocidu. Právě to se teď změnilo. Poté co USA dostaly ujištění, že na jejich občany se jurisdikce tribunálu vztahovat nebude, nehlasovaly 31. března proti, ale pouze se zdržely.

Výsledkem je předání zmíněného seznamu, který v lednu sestavila zvláštní komise OSN. Súdánský prezident Omar Bašír reagoval po svém: „Přísahám třikrát ve jménu Boha všemohoucího, že nikdy nevydám žádného Súdánce zahraničnímu soudu.“

(Respekt, www.respekt.cz)



Zpátky