Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Květen 2005


CJD

Vratislav Schreiber

Před čtyřiceti lety byly děti s poruchou tvorby růstového hormonu běžně léčeny jeho výtažkem z hypofýz zemřelých lidí. Nic se tehdy nevědělo o prionech, protože nemoc šílených krav, kterou krom jiného způsobují, se objevila až o mnoho let později. Lékaři tak nemohli tušit, jakým rizikům své dětské pacienty vystavují.

Nyní však 12 francouzských vědců (kteří růstový hormon z mrtvol získávali) a lékařů (kteří ho dětem podávali) čelí žalobě za to, že z 968 dětí, které byly takto v letech 1983–1985 léčeny, jich 101 zemřelo na lidskou obdobu BSE, Creutzfeldt-Jacobovu chorobu (CJD).

Obhajoba napadených se teď opírá o skutečnost, že v předmětné době o prionech nikdo nic nevěděl, protože byly objeveny až o mnoho později. Navíc si lékaři ničeho podezřelého nemohli všimnout ani na stavu svých dětských pacientů, protože inkubační doba CJD činí asi 10 let. Obhajoba trvá na nevině vědců i lékařů a za nevinné je dnes považují i francouzské vládní instituce (ostatně není se čemu divit, před lety byli u francouzských soudů osvobozeni i lékaři, kteří své nemocné nakazili virem HIV při transfúzích krve).

V Česku ani na Slovensku žádný případ CJD způsobený léčbou lidským růstovým hormonem získaným z hypofýz zemřelých zatím není znám. A do budoucna už to snad ani nehrozí. V posledních desetiletích se totiž tento hormon připravuje už biotechnologicky. Gen, který je zodpovědný za jeho tvorbu, bývá vkládán do bakterií a kvasinek a ty pak lidský růstový hormon vyrábějí v inkubačních tancích.

(Respekt, www.respekt.cz)Zpátky