Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Květen 2005


Atentát na papeže řídili bulharští agenti na příkaz z Moskvy

Atentát na papeže, který provedl v roce 1981 turecký extremista Ali Agca, byl dílem komunistické KGB. Vyplývá to z nově zveřejněných dokumentů německé tajné služby Stasi, o kterých informoval italský deník Corriere della Sera.

KGB pověřila atentátem na hlavu katolické církve své bulharské kolegy, koordinovat celou akci však měli agenti německé Stasi. Právě v jejích archivech objevila německá vláda dopisy, v nichž žádali Bulhaři své německé kolegy o pomoc při zakrývání stop a při snaze o popírání atentátu. Dokumenty mají být nyní předány bulharským úřadům a později i italské parlamentní komisi, která vyšetřuje aktivity bývalých komunistických tajných služeb na italském území.

Atentátník Ali Agca, jenž skončil v tureckém vězení, po atentátu přiznal, že operaci mělo pod kontrolou bulharské velvyslanectví v Římě. Bulhaři však jakoukoliv vinu popírali a tvrdili, že Agcova verze je součástí protikomunistického spiknutí italských tajných služeb a americké Ústřední zpravodajské služby (CIA).

Agca nebyl sám, tvrdil ve své knize i papež

Nově nalezené dokumenty tak podporují papežovy vlastní vzpomínky: Jan Pavel II. totiž v jedné ze svých knih vyjádřil přesvědčení, že útok proti němu neřídil ani neplánoval sám Agca. Tureckého atentátníka také papež později navštívil ve vězení.

Agca se pokusil papeže zastřelit na Svatopetrském náměstí v Římě. Kulky sice Svatého otce zasáhly do břicha a ruky, životně důležité orgány ale zasaženy nebyly. Zotavení ze všech zranění poté trvalo papeži dlouhých devět měsíců. Z nemocnice byl sice propuštěn už dva týdny po atentátu, poté se do ní ale musel vrátit, protože se mu do rány při transfuzi krve dostala infekce. Po úplném uzdravení se pak papež těšil dobrému zdraví téměř 10 let.

(afp)

(Lidové noviny, www.lidovky.cz)Zpátky