Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Květen 2005


Polsko. Zavřete okna, nevystupujte!

http://www.bruntal.net/image/200504151349_straz-graniczna.JPGDemarkační linie. Osobní vlak pomalu vjíždí do železniční stanice na druhé straně ostře střežené hranice. Nástupiště je prázdné, do vlaku stejně nesmí nikdo nastoupit. A nikdo z cestujících nesmí vystoupit. Naopak - lidé ve vozech rychle zavírají okna a stahují na nich rolety. Nikdo nesmí nic vidět. Přece jen - jsme v cizí zemi! Kde to vlastně jsme? Mezi Jižní a Severní Koreou? Mezi východním a západním Německem? Ne, mezi Polskem a Českem! Głuchołazy. Kdy? Duben 2005. Zlý sen? Nikoliv, bohužel, realita. Jen se řídí smlouvou z roku 1948! Obávám se, že snad ani nelze hledat vysvětlení, proč obdobný nesmysl vůbec ještě existuje

Nedostaneme se přes hranice. Povolte nám osobní dopravu, žádají čeští a polští starostové

Kvůli zastaralé mezistátní smlouvě nemohou lidé na trati mezi Hanušovicemi a Jindřichovem ve Slezsku vystupovat z vagonů v polských Głuchołazech, i když tudy vlak projíždí. Nyní se zdá, že dlouholetý boj zdejších obyvatel za zrušení nesmyslného nařízení bude vítězný. „Situace tady rozhodně nepřipomíná hranici mezi dvěma členskými státy Evropské unie, ale spíš mezi Severní a Jižní Koreou. Je na čase, aby už tomu byl konec,“ sdělil starosta Jeseníku Jiří Krátký. Smlouva z roku 1948 zakazuje lidem vystoupit či nastoupit do vlaku v Głuchołazech. Kromě toho však dokonce dodnes platí, že cestující musí stáhnout rolety na oknech.

Nechceme mimořádné vlaky, ale řádné spojení

http://www.bruntal.net/image/200504151309_glucholazy.JPGLidé na obou stranách hranice stojí o to, aby se zde cestování vrátilo k normálu. Lidé přesvědčují nejvyšší státní orgány mnoha způsoby. Jedním z nich je vypravování mimořádných vlaků, kterými v zimě jezdí Poláci do Jeseníků lyžovat, v létě zase lidé z Jesenicka k Nyským jezerům.

„Nevím, proč by tady vlak nemohl jezdit pravidelně,“ řekl při nedávné jízdě do Jeseníků Leszek Dulski z Głuchołaz. Stejný názor má Tomáš Kratina z Jeseníku, který rád využívá mimořádné vlaky k cestám do Polska. „Taková hloupost se nedá běžným rozumem pochopit. Ti nahoře nám pořád znepříjemňují život a my je za to ještě platíme,“ míní Kratina.

Jesenický starosta Jiří Krátký je jedním z hlavních bojovníků za otevření zdejší oblasti. „Hranice musí být jenom formalita. Ne nás pořád rozdělovat. Myslím, že jsme už dokázali, že o vlak je tady zájem. Není potřeba všechno honit po silnicích,“ říká Krátký. Stejně vnímá změnu na společné železnici šéfka Opolského vojvodství Elżbieta Rutkowska. „Věřím, že mimořádné vlaky budou brzy vlaky běžnými. Ty vlaky v budoucnu nebudou sloužit jen pro rekreaci, ale také přepravě lidí do práce a snad i studentů mezi oběma regiony a zeměmi,“ míní Rutkowska. Podle ní už o změnách jednala polská vláda a poslala do České republiky návrh na odstranění překážek. „Teď je na tahu naše vláda a odpovědná ministerstva,“ řekl Krátký.

Slibná jednání zkrachovala, nyní opět svitla naděje

Mluvčí ministerstva vnitra Petr Vorlíček potvrdil, že nóta z Polské republiky už je na stolech úředníků. „V horizontu dvou měsíců půjde do vlády. Zatím není možné říci, kdy se dají očekávat změny,“ řekl Vorlíček.

Za patnáct let už proběhla řada jednání včetně úrovně ministerstev. Do letošního roku ale končila neúspěšně. Situace se nezměnila k lepšímu ani po vstupu do Evropské unie. „Nechci to zakřiknout, ale vypadá to slibně. Jenže to očekávání bylo velké už mnohokrát a vždycky jsme se těžce zklamali,“ řekl starosta Mikulovic Ivan Dost.

Historie trati

Trať Hanušovice - Lipová lázně - Jeseník - Mikulovice - Głuchołazy - Jindřichov ve Slezsku byla otevřena v roce 1888. V květnu 1945 po přechodu fronty byl přechod uzavřen a otevřen znovu až 22. prosince 1948. Tehdy podepsaly obě země smlouvu, která umožnila pouze nákladní dopravu a pro osobní jen průjezd přes Polsko bez možnosti nastoupit či vystoupit v Głuchołazech. Smlouva brzdicí otevření hranic platí beze změny dodnes.

(www.bruntal.net)



Zpátky