Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Červen 2005


Případ zpěváka Maxy vypadá jako policejní msta

Hana Čápová

Zastal se napadené ženy a za to vyfasoval dvouletou podmínku. Útočníka policie ani nevyšetřovala. „Mrazí mě z toho rozsudku,“ říká jeden ze svědků, advokát a olomoucký radní Petr Konečný. „Otevírá mi takový pohled na naši justici, který mě děsí.“

Ve výtahu i v pokoji

Martin Maxa zpíval loni v únoru na soutěži o nejhezčí matku v ostravském hotelu Imperial. Pak ho pořadatelé vytáhli ze šatny na raut se soutěžícími. A tam se to stalo. „Do sálu se vřítil vyšinutý magor, popadl za vlasy jednu z žen ve skupince, kde jsem zrovna stál, otočil ji k sobě a dal jí takovou ránu, až upadla.“ Útočník pak dal vyděšené Gabriele Tauberestové ještě několik ran a vlekl ji k výtahu. „Takhle brutální útok na ženu jsem ještě neviděl,“ říká radní Petr Konečný. Lidé v baru se v první chvíli na nic nezmohli. Martin Maxa se vzpamatoval jako první a rozběhl se za násilníkem a jeho obětí. „Chtěl jsem se mezi ně vecpat, aby ji už nechal být,“ říká. Jenže rozzuřený muž – byl to partner Gabriely Martin Hejsek – se na něj vrhl a oba spadli na zem. Po krátké potyčce je přítomní od sebe odtrhli a Hejsek s Gabrielou odjeli výtahem na pokoj. „Byla to banální strkanice, jakých na každé diskotéce uvidíte deset za večer,“ říká Petr Konečný. „Ani jednomu z mužů se nic nestalo.“

To paní Tauberestová dopadla hůř. „Večer jsem ji navštívila,“ říká další svědkyně, jedna za soutěžících Zdeňka Molová. „Plakala, styděla se, měla nateklou tvář a neslyšela na jedno ucho. Řekla mi, že ji Hejsek bil i ve výtahu a pak ji ještě fackoval i nahoře v pokoji. Před jejím sedmiletým Kryštofem. Ale k doktorovi ani na policii jít nechtěla, říkala, že se Hejska bojí.“ Lékaře navštívila napadená žena až po týdnu – zjistil prasklý ušní bubínek a zdokumentoval stále patrné podlitiny. Za nějaký čas nato se od Martina Hejska odstěhovala k rodičům.

Msta

Další průběh událostí svědky incidentu šokoval. Zatímco Martina Maxu ani nenapadlo se věcí dál zabývat a Gabriele Tauberestové bránil v cestě na policii strach, dal trestní oznámení Martin Hejsek. Policii řekl, že dal své přítelkyni jednu facku, když viděl, jak ji Maxa osahává. Pak se snažil namol opilou ženu dopravit na pokoj, ale Maxa ho dohnal a surově zkopal. Svou výpověď Martin Hejsek doložil lékařskou zprávou o rozraženém rtu a pohmožděné ruce. „Já bych se v jeho kůži styděl, ale jako advokát vím, co sleduje,“ říká k Hejskově postupu svědek Petr Konečný. „Je to bývalý policista a ví, že ve výhodě je ten, kdo se první pasuje do role poškozeného.“

Až potud je to celé jen příběh jednoho neurvalce, zbité ženy a jejího sympatického zastánce. Jenže! Pár dní po incidentu, dřív než jeho vyšetřování vůbec pořádně začalo, dala policie agentuře ČTK zprávu: Zpěvák Maxa spáchal trestný čin. Brutálně zkopal muže. Televize Nova ji promptně převzala a Maxa se na obrazovce objevil rovnou za dokreslenými mřížemi. Stejně tak z banálního předání obsílky o startu trestního stíhání udělala policie divadlo. „Dům v Uherském Brodě, kde jsem měl koncert, obklíčili uniformovaní muži,“ vzpomíná Martin Maxa. „Celý kordón pak za mnou přišel do šatny. Nechápu, proč mi tu obálku prostě neposlali na moji adresu.“

Proč by ale policie měla mít chuť Maxu nějak poškodit? Sám zpěvák má pocit, že jeden důvod by tu byl. Martin Maxa totiž v rodném Litvínově patří k několika málo lidem, kteří se postavili místním gangsterům a odmítl jim platit výpalné ve svém klubu. Pak zjistil, že zločinci dostávají od litvínovské policie závažné informace – například jména a adresy svědků, kteří proti nim vypovídají. „V několika novinových rozhovorech jsem řekl, že část zdejších policistů jsou grázlové, kteří pomáhají mafii,“ vzpomíná Maxa. Šéfem litvínovské policie je Václav Jakubík, někdejší náměstek policejního prezidenta, který na okres „spadl“ po prozrazení jeho podnikatelských aktivit s příslušníky StB. Maxova kritika se mu samozřejmě nelíbila. „Po jedné z místních novinářek mi vzkázal, že se mnou zatočí,“ říká zpěvák.

Když se Maxa dozvěděl, že Hejsek na něj dal trestní oznámení, rozhodl se udělat totéž – kvůli útoku na ženu. Hejskův čin však stejné oddělení, které Maxu obvinilo z trestného činu – Ostrava-střed – odložilo jako přestupek. Vlastně se jím vůbec nezabývalo. Policista Josef Švec si ani nevyžádal lékařskou zprávu Gabriely Tauberestové.

Justiční omyl

Verdikt ostravského okresního soudu – dvouletá podmínka pro Martina Maxu za pokus o ublížení na zdraví a výtržnictví – budí ještě děsivější otázku. Může policejní msta dosáhnout až do světa černých talárů? Samotné líčení i závěr soudu budí dojem, že ano.

Devět svědků – účastnice soutěže, manažer hotelu Imperial či olomoucký radní – tu znovu popsali událost tak, jako Martin Maxa. Hejsek brutálně bil přítelkyni, Maxa se jí zastal a jejich vzájemná potyčka byla banální – ani jeden z nich neměl žádná viditelná zranění. Naopak Hejskovu verzi potvrdil jediný svědek – člen ochranky jednoho z hostů a Hejskův známý Roman Gottwald. Přesto soudkyně Radomíra Kijasová prohlásila výpovědi většiny svědků za nevěrohodné – protože se v detailech liší – a vzala za svou Hejskovu verzi události.

Soudkyni neodradila ani další věc. Podle lékařské zprávy byla Hejskova zranění skutečně jen lehká – pár podlitin, namožená ruka a rozseknutý ret – což výpovědi o „agresivním kopání do ležícího těla“ příliš neodpovídalo. Soudem najatý znalec Roman Žoch však soudkyni podal pomocnou ruku: „Otázku, proč za použití velké intenzity síly vznikla jen lehká zranění, zodpovím jednoduše: Poškozený byl schopen si rány vykrýt.“

Martin Maxa se proti rozsudku odvolal a k novému verdiktu upíná své naděje i radní Petr Konečný. „Byl jsem svědkem justičního omylu,“ říká. „Doufám, že krajský soud to napraví.“

(Respekt, www.respekt.cz)



Zpátky