Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Červen 2005


KLDR asi má jaderné bomby, tvrdí MAAE

Eduard Freisler

Severní Korea může mít v rukou pět až šest jaderných bomb. Toto znepokojivé prohlášení tentokrát nevydaly ani Spojené státy, ani Jižní Korea, ale sám šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Muhammad Baradej. Ten v rozhovoru pro stanici CNN přiznal, že si se stávající situací neví rady. "Jako mezinárodní instituce toho v této chvíli příliš nezmůžeme. Lze jen varovat," řekl Baradej.

Šéf MAAE se rovněž vyjádřil k informacím ohledně jaderného výbuchu, který podle Američanů KLDR může v nejbližší době provést. "Upřímně říkám, že takový test otevře Pandořinu skříňku. Nevím, co by se poté stalo," uvedl Baradej.

O snaze Severokorejců vyzkoušet jadernou pumu nedávno informoval list The New York Times. Deník s odvoláním na zdroje z Bílého domu a Pentagonu napsal, že nejnovější satelitní snímky ukazují v severovýchodní části KLDR, kde by měla být podezřelá zařízení na výrobu jaderných zbraní, zvýšenou aktivitu. Snímky naznačují, že by tam Severokorejci mohli připravovat vše potřebné pro podzemní nukleární test.

Na druhou stranu Kim Čong-il, který o satelitech ví, může pouze blufovat a Američany strašit. Tímto divadlem chce podle této teorie zvýšit tlak na Spojené státy a donutit je přistoupit na jeho podmínky, tedy bezpečnostní záruky a humanitární dodávky. Přesto je atmosféra na korejském poloostrově napjatá. Někteří analytici se domnívají, že stejně jako Baradej jsou vůči stalinistické Severní Koreji bezmocní i sami Američané. List The Los Angeles Times tento víkend napsal, že Severní Korea pro mnohé politické stratégy Bílého domu získala přídomek "země mizerných možností".

Vojenský úder je totiž příliš riskantní, KLDR by mohla v odvetné reakci zabít stovky tisíc Jihokorejců a Japonců. Mnoho nevyřešila ani blokáda země Kim Čong-ila. Většina nynějšího obchodu KLDR jde přes řeky Yalu a Tumen, které tvoří více jak 1200 kilometrů dlouho hranicí s Čínou. Ta dosud odmítá směrem ke KLDR přitvrdit, naopak nadále svému spojenci posílá dodávky ropy a potravin.

Je to ale právě Čína, která je již dlouho považována za nejdůležitějšího hráče v této krizi. Do celé záležitosti se vložil i čínský prezident Chu Ťin-tchao, který Severokorejce vyzval k obnovení šestistranných rozhovorů, které již téměř rok stojí na mrtvém bodě. Při oslavách 60. výročí ukončení druhé světové války Chu Ťin-tchao v Moskvě o KLDR hovořil s prezidenty USA, Jižní Koreje i Japonska.

Pchjongjang již naznačil, že by se jeho vyjednávači mohli ke kulatému stolu vrátit. "Naše snaha vyřešit krizi diplomatickou cestou zůstává nezměněna," uvedlo severokorejské ministerstvo zahraničí.

Nicméně tento umírněný postoj zastínily obavy z možných příprav Severokorejců na zkušební jaderný výbuch a především nepříliš povzbudivá slova Muhammada Baradeje. "Pokud Severní Korea provede test atomové bomby, bude to mít katastrofální politické důsledky. Jednalo by se o zcela bezohledný krok," prohlásil šéf MAAE. Podle něj musí na severokorejského diktátora Kim Čong-ila nyní "tlačit" celý svět, protože situace ohledně jaderné krize vyvolané KLDR se "zhoršuje".

(Lidové noviny, www.lidovky.cz)



Zpátky