Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Červen 2005


Když jde o platy, zákon je hotový za hodiny

Katřina Koubová, Martina Patočková

Šéfové firem dokázali popohnat parlament, aby nemuseli prozradit, kolik vydělávají. Politici během posledních dvou dnů ukázali, jak dokážou být výkonní. Na schválení zákona, podpis prezidenta a jeho vydání ve sbírce zákonů jim stačilo 30 hodin. A o jaký zákon šlo? Bylo třeba zastavit povinné zveřejňování výdělků přibližně tisícovky vedoucích manažerů ze 135 firem, které mají akcie na trhu. Například akcionáři ČEZ nebo Českého Telecomu by se dověděli, kolik mají na výplatní pásce nejvyšší šéfové.

Aby se tak nestalo, což si přáli zejména zákonodárci z ODS, bylo třeba urychleně schválit v Senátu změnu zákona, který už v březnu prošel Sněmovnou, a vydat osmistránkový zákon ve sbírce listin dříve, než přijde pondělí. Pak by totiž bylo pozdě. Šéfové by museli platy odkrýt pod hrozbou milionových pokut.

Akce se rozjela ve čtvrtek ráno, kdy se zákon s požehnáním poslanců dostává poprvé k senátorům. Dají ho na první místo programu a vzápětí ho odhlasují.

V deset hodin dopoledne odchází Jan Knotek z organizačního odboru Senátu do blízké Sněmovny, jde pěšky, s deskami v ruce, uvnitř nový zákon s podpisem šéfa Senátu Přemysla Sobotky. Jeho role končí předáním zákona na legislativním odboru Sněmovny. "Při hlasování senátorů už se souběžně připravoval dopis pro předsedu Sněmovny. Ostatně i jindy zákon odneseme do Sněmovny tentýž den, kdy se schválí," říká. Teď to byla otázka půlhodiny.

Legislativní odbor Sněmovny je centrem dalšího dění, tamní lidé k horkému zboží přidávají nutné formality, načež zákon kolem jedenácté podepisuje předseda Sněmovny Lubomír Zaorálek. Ve dvě hodiny odpoledne osobně šéf legislativního odboru Petr Kymlička nasedá do auta a odjíždí na jižní Moravu, kde je toho času na návštěvě prezident Václav Klaus s chotí. Putování ve stopách prezidenta nese své plody, aktéři se setkají v Brně, kde v podvečer Klaus udělí autogram. Ještě však není vyhráno. Kymlička se vrací do Prahy a druhý den zrána posílá zákon na Úřad vlády, aby na něj přidal svůj podpis i novopečený premiér Jiří Paroubek.

U něj se vše na půl dne zadrhne, premiér jezdí po ministerstvech, kde uvádí do křesel staronové ministry. Že má podepisovat zákon, ještě dopoledne neví, informovanější jsou v tiskárně u stojících rotaček. "Čekáme jen na premiérův podpis," říká kolem jedenácté dopoledne Jiří Teubner, šéf tiskárny ministerstva vnitra, která zákony tiskne. Tento přitom předběhl jiný zákon, který byl na řadě, to se však stává častěji.

Mezitím ještě text prochází redakcí na ministerstvu vnitra. "Před podpisem se rozjela mašinérie korektur a spolupráce s tiskárnou. Šlo to poměrně rychle," říká Petr Vorlíček z tiskového odboru ministerstva.

Před druhou hodinou odpolední Paroubek jako poslední instance parafuje zákon také a tisk se rozjíždí. Ve čtyři hodiny odpoledne už v tiskárně zvedá telefon jen vrátný. "Pan ředitel mi tu nechal nějaké zákony pro případné zájemce," říká. V pondělí už půjde koupit za 17 korun 50 haléřů ve specializovaných obchodech nebo stáhnout z internetu.

"Normální taková rychlost není," komentuje situaci zaměstnanec Sněmovny, obeznámený s celou akcí. "Ale když jsou všichni účastníci procesu ochotni provést věc obratem, není nic, co by tomu bránilo," dodává. To, že se spěchá, bylo všem osloveným úředníkům jasné. Nikdo však nechtěl říci, kdo" akci blesk" zadal. Vítr vane ze Sněmovny a od vlivných manažerů firem.

(MFDNES)



Zpátky