Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Červen 2005


Papež Jan Pavel II. měl ve svém okolí donašeče

Vojtěch Krasnický

Poláci ještě stále v pohnutí vzpomínají na papeže Jana Pavla II., zatímco vycházejí na povrch skutečnosti z dob vlády polských komunistů, kdy tajná policie sledovala a infiltrovala katolickou církev. Polský Institut národní paměti (obdoba českého Úřadu pro dokumentaci a vyšetřování zločinů komunismu) včera zveřejnil jméno kněze, který v 80. letech donášel na Jana Pavla II. Je jím dominikánský páter Konrad Hejmo, který působí ve Vatikánu a má tam na starosti polské poutníky. „Měl krycí jména Hejnal a Dominik,“ řekl na tiskové konferenci předseda institutu Leon Kieres.

Pro Poláky to znamenalo šok, neboť páter Hejmo je v Polsku osobou známou a v posledních chvílích papežova života byl často citovaný v médiích. Během první papežovy návštěvy Polska v roce 1979 byl spojkou mezi episkopátem a novináři. Od podzimu téhož roku pracuje ve Vatikánu, od roku 1984 vede centrum pro polské poutníky, kteří se vydají ke Svaté stolici.

Hejmo obvinění odmítl s tím, že jestli nějaké informace předával, tak pouze nevědomky. Představený polských dominikánů biskup Maciej Zieba řekl, že dokumenty viděl, jsou podle něj přesvědčivé, ale zatím neví, jaké důsledky z toho vyvodí.

Hejmo nebyl jediný

Jak připomínají pracovníci institutu, páter Hejmo nebyl jediným spolupracovníkem policie v okolí Karola Wojtyły. „Je to příběh člověka, kterého vtáhla komunistická mašinérie. Řekněme si to jasně: otec Hejmo je jedním z mnoha polských duchovních ve Vatikánu. Poutníci ho dobře znají, proto ta zpráva je pro ně šokující,“ řekl televizi TVN 24 pracovník institutu Marek Lasota. Důležité podle něho i vlivných polských duchovních je to, že nepatřil mezi nejbližší spolupracovníky papeže, a tak nemohl mít vliv na práci církve ani papežova pontifikátu.

Páter Hejmo patří mezi stovky duchovních, kteří za minulého režimu spolupracovali s tajnou policií. Ta si Karola Wojtyły všimla už v roce 1946, ale agenti do jeho okolí začali pronikat až od 60. let, kdy se stal biskupem a poté i kardinálem. Krakovská kurie byla silně infiltrována.

Materiály ukázaly i na to, že agenti upozorňovali na možnost zvolení Wojtyły papežem, ale tehdejší komunističtí vůdci to brali na lehkou váhu.

Informace o donašečích v okolí Jana Pavla II. se dostaly podrobněji na veřejnost po jeho smrti. Vzhledem k obsáhlosti těchto dokumentů vyjdou na podzim v Polsku dvě knihy, které se tímto tématem budou zabývat. Kusé informace již byly známy mnoho let, ale vzhledem k tomu, že institut zdědil na 80 km nesetříděných spisů, souvislosti a ucelené informace vyplouvají na povrch pomaleji.

(MFDNES)



Zpátky