Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Červen 2005


Kanál má zachránit Mrtvé moře

Radek Nedvěd

Mrtvé moře, nejnižší místo na světě, dramaticky rychle vysychá. Jeho celková plocha se od šedesátých let zmenšila o třetinu a jeho hladina klesne každý rok o osmdesát centimetrů. Izraelci, Palestinci a Jordánci, jež se o něj dělí, proto chtějí moře zachránit vybudováním asi 200 kilometrů dlouhého kanálu, který do něj nažene vodu z Rudého moře. Izraelský, palestinský a jordánský ministr z příslušného resortu se včera dohodli, že za 20 milionů dolarů nechají vypracovat studii, která posoudí ekologický dopad projektu a jeho proveditelnost. O spojení Mrtvého moře se Středozemním či Rudým mořem se uvažovalo již od 19. století. Touto myšlenkou se dokonce zabýval i otec moderního sionismu Theodor Herzl. Až v posledních letech se ale zdá, že spojení Mrtvého moře s jiným mořem je reálné.

Odvodněný Jordán

Vědecká studie by měla být hotova za čtyři roky. Samo vybudování kanálu by pak mohlo trvat pět let. Voda by se měla čerpat v oblasti jordánského přístavu Akaba a kanál povede na jordánské straně izraelsko-jordánské hranice. Projekt by měl být zčásti financován Světovou bankou. Podle odhadů vyjde na nejméně tři miliardy dolarů. Jeho součástí jsou kanály, tunely a čerpací zařízení.

Podle britského listu The Guardian bude nejprve nutné dostat vodu z Rudého moře do výšky asi 170 metrů nad hladinu moře. Odtud se má samospádem dostat do Mrtvého moře, jež leží přibližně 400 metrů pod úrovní mořské hladiny. Kanál z Rudého moře nemá ale pouze zachránit Mrtvé moře. Voda proudící v kanálu se má využít k výrobě elektrického proudu a po odsolení se má používat i v zemědělství. Díky kanálu získají údajně Izraelci, Palestinci a Jordánci každý rok 870 milionů kubických metrů pitné vody. Jejím nedostatkem trpí celý region Blízkého východu. Devadesát procent vody řeky Jordán, hlavního zdroje pro Mrtvé moře, je z řeky odvedeno ještě před tím, než do moře dorazí.

Schopnost domluvit se

Izraelci, Jordánci ani Palestinci však nejsou zatím ochotni odběr vody z Jordánu snížit. Odborníci navíc poukazují na to, že 20 procent vody Jordánu, která se do Mrtvého moře nakonec dostane, jsou pouze splašky. Mrtvé moře má tak podobný osud jako středoasijské Aralské jezero.

Jordánští ministři někdy emotivně tvrdí, že když nebude kanál postaven, Mrtvé moře přestane do padesáti let existovat. Projekt výstavby kanálu z Rudého moře, jeden z největších svého druhu v dějinách, má ale i mnoho odpůrců. Ti tvrdí jednak to, že voda, která se přivede do Mrtvého moře, změní jeho jedinečné chemické složení, kvůli němuž k moři jezdí turisté. Další výtkou vůči stavbě kanálu jsou velké náklady. "Protože odsolenou vodu bude nutné pumpovat na velkou vzdálenost a do velké výšky, cena této vody bude velmi vysoká," tvrdí Dave Phillips, který radí palestinské samosprávě ve vodohospodářských otázkách. Plánovaná stavba kanálu je ale na druhou stranu vydávána i za důkaz toho, že Izraelci a Arabové jsou schopni spolupracovat na velkých projektech.

Otázka rozdělení "vzácné" vody na Blízkém východě je velmi citlivá. Soudí se, že byla jednou z příčin války v roce 1967 či izraelské invaze do Libanonu.

(Lidové noviny, www.lidovky.cz)



Zpátky