Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Srpen 2005


Satelity odhalují řádění lupičů

Satelity odhalují řádění lupičů

"Zapomenutou válku" vedou v Iráku vědci za záchranu kulturního dědictví země. Archeologická naleziště v jižním Iráku byla během posledních dvou let systematicky rabována. Jak uvádí agentura AFP, odborníci se ani neodvažují odhadovat, jak velká je vlastně celková ztráta.

"Nedostatek informací je hrozný," říká Elizabeth Stoneová, která roky pracovala na vykopávkách babylonského města Maškan Šapir, a dodává: "V novinách se psalo, že do Sýrie byly vyvezeny předměty v hodnotě milionu iráckých dinárů, ale to je absurdní. My totiž vůbec nemáme představu, co zmizelo."

První představu si odborníci mohli udělat ze satelitních snímků. Pohled je nemile překvapil. Naleziště při pohledu z oběžné dráhy připomínají šachovnice plné děr, které po sobě zanechali zloději. "Pašeráci a lupiči za poslední dva roky přesunuli víc zeminy než zloději a archeologové před rokem 2003 dohromady," říká Elizabeth Stoneová. Podrobnější rozbor snímků ještě nějakou dobu potrvá. V Iráku je úředně 12 tisíc archeologických nalezišť, jejich skutečný počet se odhaduje na 100 tisíc.

Záhada je o to větší, že na ilegálním trhu s uměleckými předměty se artefaktů z iráckých nalezišť objevilo překvapivě málo. "Je to příliš horké zboží. Pravděpodobně si na ně budeme ještě takových pět let muset počkat." říká Seth Richardson z univerzity v Chicagu.

Vědci často s policií spolupracují na záchraně a ochraně kulturních památek. "Už nejsem archeolog. Jsem policajt", říká Abdal Amir Hamdani, který dohlíží na vykopávky v provincii Dhi Qar. Nyní spolupracuje s bývalým lupičem. Napravený kriminálník s digitální kamerou a GPS přístrojem hledá své bývalý kolegy. Doprovází ho jednotka italských karabiníků převlečených za beduíny.

Je to nutné. V říjnu minulého roku přepadli neznámí pachatelé skupinu osmi iráckých celníků, kteří doprovázeli kamion uměleckých předmětů zabavený pašerákům. Vůz nenávratně zmizel v poušti, všichni celníci byli zastřeleni.

Podle Elizabeth Stoneové je pašování historických památek zdrojem příjmu pro místní obyvatele již celá staletí. Mocenské vakuum v Iráku a zvýšená poptávka na Západě, v Japonsku a Izraeli jim ale dodaly troufalost. Vysoké zisky vedly k vytvoření organizovaných skupin, které naleziště systematicky pročesávají.

(Lidové noviny, www.lidovky.cz)



Zpátky