Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Říjen 2005


Čtenářské názory a připomínky

Na žádost některých čtenářů zavádíme rubriku k tomu sloužící. Každý, kdo bude chtít vyjádřit svůj názor k jednomu nebo několika článkům, i k CS-magazínu jako celku, nechť jej zašle na adresu: csmagazin@atlas.cz (e-mailovou adresu redakce lze vybavit také kliknutím na tlačítko v levém sloupci website).

Názory odporující dobrým mravům, zejména pejorativní, odchylující se od tématu, nevěcné, napadající autory a anonymní si redakce vyhrazuje nezveřejňovat. Budou uváděny s e-mailovými adresami a se jmény odesilatelů. Diskusní příspěvky se budou na rozdíl od článků zařazovat průběžně do zvláštní rubriky (ne tedy pod jednotlivé články). Proto do předmětu e-mailové zprávy uvádějte pokud možno název článku a číslo CS-magazínu, ke kterému se diskusní příspěvek vztahuje.

Vaše redakce

***

----- Original Message -----

From: Alexandr.Moroc@MNUL.CZ

Sent: Monday, August 29, 2005 7:52 AM

K cs-magazínu jsem se dostal náhodou /i když nutno poznamenat, že náhoda přeje připraveným/. Narazil jsem na zmínku o cs-magazínu v některém z časopisů které odbírám /Dějiny a současnost, Vesmír..../, protože často hledám názory, které by mi osvětlily některé události ve světě nebo i doma a které by byly jasné a šly k jádru věci a byla by z nich cítit hluboká znalost problému. Zdá se mi, že velká část článků/komentářů, fejetonů a pod./ v našich periodikách klouže po povrchu = bez hlubší znalosti věci a to mně moc zlobí. Konečně jsem našel to, co tak dlouho hledám.

Velmi se mi líbí články osvětlující terorismus - mnohým problémům jsem porozuměl až po přečtení vašich článků a pak mně zajímají komentáře k naší politické situaci. Čtu však v cs-magazínu skoro vše - je to chytré, i když někdy dost kruté /příspěvky pana Hedvíčka/, ale mají logiku a dobře se to čte.

Ještě jednou děkuji, s pozdravem

dr. Alexandr Moróc

----- Original Message -----

From: jarmila.moosova@seznam.cz

To: csmagazin@seznam.cz

Sent: Saturday, September 03, 2005 10:41 PM

Subject: Příloha

Vážený pane redaktore,

slíbila jsem, že se Vám ozvu, činím tak v příloze.

Mějte se krásně.

JM*

----- Original Message -----

From: csmagazin@seznam.cz

To: jarmila.moosova@seznam.cz

Sent: Sunday, September 04, 2005 2:21 PM

Subject: Re: Příloha

Vážená paní Moosová,

pošlete celý článek. To, co je v příloze je v podstatě skrytá reklama, ale proč ne?

En passant: národy bývají definovány i jinak než jazykem. Jazykem a krví národ definují jen Češi, Slováci a Němci, což je středoevropská specialita se všemi hrůznými důsledky ve století 20. Uvítal bych, kdyby Váš úvod nebyl tak nacionalistický. V této podobě jej nelze zveřejnit v CS-MAG.

Přikládám pro inspiraci článek, zejména pasáže o češtině budou pro Vás zajímavé.

Pro všechny případy konkrétní připomínky k Vašemu textu v příloze:

---

Vážení a milí krajané!

(Připomínka: Čtou nás i lidé v Česku a ti, kteří znají česky a nejsou to Češi ani původem jazykovým někdy ani zemským.) To, co drží národ pohromadě, nejsou jenom silné kořeny jeho dětí, zapuštěné hluboko v zemi, nebo jeho dalekosáhlá historie či bohatá tradice. (Připomínka:To je implicitní nacionalismus par excellence. Srovnejte: Jeszcze Polska nie zginęła, póki my żyjemy - nepotřebují k tomu mít konkrétní území. "Nejcennější na kmeni jsou jeho jazyk a zvyky," říkal Johannes Gottfried Herder - otec českého a německého nacionalismu, které jsou prakticky totožné a stejně agresivní, až na to, že si to Češi neuvědomovali a neuvědomují.)

Je to především jeho věčně živý, nesmrtelný duch, jehož skrze nenahraditelný mateřský jazyk povznášejí básníci. (Připomínka: Národ není vždy definován jazykem.) Žijí mezi námi. Mají a chtějí co říci. Způsobem, který nezatěžuje mozek, ale rovně a bez okolků vniká přímo do srdce. Nebraňme se tomuto životadárnému spojení. Jsme jeden národ, jeden duch. (Připomínka: Připomíná to silně: Ein Volk, ein Führer.)

Následuje info: Kruh autorů Hodonínska – almanach + literární časopis.

Bude nám ctí zahrnout tvorbu svých krajanů, žijících v daleké cizině.

---

Vím, že v českém prostředí prolezlém šovinismem je pramálo příležitostí korigovat si své názory, ale je nutné se o to alespoň pokusit. Račte si přečíst krédo časopisu CS-MAG v levém sloupci website hned nahoře a pokuste se jím řídit.

S pozdravem

redakce

----- Original Message -----

From: jarmila.moosova@seznam.cz

To: csmagazin@seznam.cz

Sent: Monday, September 05, 2005 9:46 PM

Subject: Re: Příloha

Vážený pane redaktore,

velmi mne těší Váš zájem, vážím si Vašich poznámek a připomínek, rozhodně se na ně zaměřím, pokud se rozhodnu článek poslat.

Byla jsem teď hodně zaneprázdněná jinou činností a nemohla jsem CS-M věnovat dostatek pozornosti, ale činím tak nyní, ihned po odeslání tohoto mailu. Především se vrhnu na přílohu, ráda se poučím.

Nicméně si neodpustím takový vlastní laický názor, dovolíte-li:

VŠE JE ÚHLEM POHLEDU. Pro mě to znamená, že je-li vnímavost čtenářů CS-M shodná s Vaší, což je logické, nemám zde co nabídnout.

Pokud se reklamy týká, ono se to na první pohled fakt silně nabízí, ale to není můj záměr. Jsem přesvědčená, že to chápete, nemá smysl se o tom šířeji zmiňovat.

Tak ještě jednou mnohokrát díky, mějte se krásně a já jdu "studovat"!

V úctě JM*

----- Original Message -----

From: csmagazin@seznam.cz

To: jarmila.moosova@seznam.cz

Sent: Tuesday, September 06, 2005 10:39 AM

Subject: Re: Příloha

Vážená paní Moosová,

v podstatě jsem očekával takovýto Váš závěr, i když má, teoreticky vzato, i otevřený konec.

Situace Čechů je tristní. Po druhé světové válce se všichni v Evropě vzdali nacionalismu s výjimkou Čechů, Slováků, Srbů. Francouzi jsou "nacionalisté" ve smyslu vyznavačů francouzské kultury a kdo ji vyznává, stává se Francouzem, ať má pleť jakékoli barvy. Češi, pokud vím, třeba na naturalizované Vietnamce nepohlížejí jako na Čechy. Rozdíl je i v nazírání na ně jako etnickou skupinu - zde, v Německu, platí za čestné a velmi pilné. Srovnejte s Českem. Typický projev cz-nacionalismu je nadřazování se nad ostatní - pohleďte na vztah k Polákům, Slovákům, Ukrajincům. Současně mají (a to je pouze cz-specialita) obrovský národní komplex méněcennosti, který překompenzovávají, kde se dá (mají nejlepší holky, pivo, chléb, hokejisty... na světě). Znáte-li moderní dějiny českého státu, víte, že zápory převažují. Nesmíte ovšem číst jen díla oficiálních cz-historiků, včetně předválečných, kteří ve jménu českého národního státu vesměs lžou a zametají nepříjemná fakta pod koberec, což činili už národní buditelé. (Přečtěte si na začátek Válku Čechů s Němci od Emanuela Rádla, což nebyl historik, nýbrž biolog a filozof)

Česku chybí pohled zvenčí, Čechy akceptovaný. Nejvíce pohledů zvenčí je v němčině, méně v polštině. Jsou pro ně ale nepřijatelné, protože Němci jsou dávní nepřátelé a Poláci nesahají Čechům ani po kotníky (oba jsou nacionálními předsudky). Jak se potom Češi chtějí o sobě dovědět pravdu, když o jejich historii a počínání Španělé, Britové, Dánové, Švédové, Francouzi, Italové, atd, kteří by byli akceptovatelní vlivem své národnosti, píší zřídka?

Jako největší tajemství se stále drží pod pokličkou, že TGM řídil stát pomocí rozsáhlé sítě udavačů v čele s Karlem Čapkem, že jsme byli za první republiky nejzkomunizovanější zemí na světě (podle počtu členů KSČ na milion obyvatel), že jsme si sami (za 2. republiky) chtěli zavést norimberské zákony, že se za války (i před válkou) udávali sourozenci, švagři a příbuzní mezi sebou, což za války udané přivedlo do koncentráků nebo na popraviště, protože jim cosi záviděli (dokumentováno udáními gestapu, v udávání a kolaboraci předčili Čechy už jen Francouzi), že hodně čs-letců raději odešlo od čs-perutí ve Velké Británii létat do ryze britských nebo polských svazků kvůli panující závisti, pomluvám a udavačství.

Neupírám Vám lásku k rodné hroudě, ale neprojevujte ji, prosím, tak slepě šovinistickým způsobem.

S pozdravem

redakce



Zpátky