Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Říjen 2005


Lidé ničivější než mráz

Velké savce Severní Ameriky vyhubili lidští lovci, a nikoliv změny podnebí během poslední doby ledové. Nové důkazy podporující tuto teorii představila skupina vědců z univerzity na Floridě. Obětí nadměrného lovu se prý stali velcí zemní lenochodi, mamuti, mastodonti a šavlozubí tygři.

Náhlý úbytek těchto druhů jasně dokazují kosterní nálezy, ale na příčinách vyhynutí se vědci zatím neshodují. Podle některých teorií totiž za vymřením těchto druhů stojí především vegetační změny, které s sebou přinesla změna klimatu, tedy tehdejší doba ledová. Podle jiných jsou hlavními viníky lidé a jejich účinné lovecké techniky.

Ovšem doba ledová a příchod lidí se datují do stejné doby, přibližně před 11 tisíci lety. Nebylo tedy snadné určit, která okolnost o vyhynutí velkých savců rozhodla. Nepřehlednou situaci objasnilo až úsilí vědců z univerzity na Floridě.

David Steadman, původem ornitolog, a jeho kolegové shromáždili vzorky z velké univerzitní sbírky všechny kostí lenochodů a svěřili je odborníkům na datování prehistorických nálezů. Pomocí radiokarbonové metody dokázali, že lenochodi v jižnějších oblastech amerického kontinentu žili ještě před 4 400 lety. Tedy dlouho po skončení doby ledové doprovázené rozsáhlou změnou vegetace, ovšem přesně v období, kdy do této oblasti přišli první lidé. Tým zveřejnil výsledky v časopise Proceedings of the National Academy of Sciences.

Závěry jsou podle floridských vědců jasné: "Kdyby nejdůležitějším faktorem vedoucím k vymření velkých lenochodů byla změna podnebí, dalo by se očekávat, že na ostrovech i na pevnině k němu dojde ve stejnou dobu. Změna podnebí je globální záležitostí," říká David Steadman.

Počasí ovšem nebylo tak zcela bez viny. Jak připomínají vědci z floridské univerzity, většina živočišných i rostlinných druhů se dokáže přizpůsobit i relativně značným změnám teploty. Ale změny v rostlinstvu, které souvisí se změnami teploty, mohly zvířecí populaci učinit zranitelnější. Lidští lovci tak měli "ulehčenou práci".

Lidé, kteří tehdy do Severní Ameriky dorazili, byli zručnými řemeslníky, kteří dokázali z kamenů, slonoviny a kostí vyrábět prosté, ale účinné nástroje. Lovci velké zvěře měli na místní faunu drastický vliv. Během několika tisíc let z území dnešních Spojených států a Kanady zmizely tři čtvrtiny velkých druhů zvířat. "Je to stejně dramatické vymírání jako to, které před 65 miliony lety postihlo dinosaury," ilustruje vliv člověka David Steadman. Ale odhalení příčin tohoto "dramatu" jeho vědeckou zvídavost neukojilo. Rád by věděl, jak vše probíhalo. "Nejsem Steven Spielberg, abych věřil, že můžeme lenochody oživit," dodává David Steadman. "Ale mohli bychom si posloužit jejich nejbližšími příbuznými."

Jde o menší stromové lenochody, kteří žijí od Mexika po jižní Brazílii. Vědci by tyto druhy chtěli vysadit do strážených lesů na ostrovech v Karibiku nebo u floridského pobřeží. Pokus by měl vyjasnit, do jaké míry je životní prostředí schopné "opravy", pokud bude omezen vliv člověka. A svou roli určitě hraje i zvědavost na "minulost". Vysazení původní škály rostlin a živočichů by snad mohlo krajinu vrátit o několik tisíc let do minulosti, do stavu "alespoň podobného původnímu", řekl David Steadman.

(ml)

(Lidové noviny, www.lidovky.cz)



Zpátky