Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Listopad 2005


Vědci našli hormon sytosti

Obezita je čím dál masovější epidemie a odborníci proti ní hledají nové zbraně. Jednou z nejnadějnějších je objev hormonu sytosti a využití jeho schopnosti regulovat pocit hladu. V dávných dobách přežívali naši předci období hladovění díky tomu, že jejich tělo dokázalo skladovat zásobní tuk. Tento geneticky zakódovaný mechanismus nutný dříve pro přežití je dnes spíše na obtíž.

Molekula, která vypíná hlad

„Nejsme stvořeni pro prostředí supermarketů na každém rohu,“ výstižně glosuje doktor Stephen R. Bloom, endokrinolog Hammersmith Hospital při Imperial College School of Medicine v Londýně.

Podle zprávy v časopisu Nature, kterou cituje server www.mediclub.cz, se vědcům podařilo identifikovat hormon, který je zodpovědný za pocit sytosti. Tento hormon, označovaný jako PYY, vzniká v tenkém střevě po stimulaci přijatou potravou. Odtud potom putuje krví do mozku, kde „vypíná“ pocit hladu. Jde tedy o přirozené potlačování chuti k jídlu. PYY vědci našli již v osmdesátých letech, ale jeho regulační vlastnosti jsou známé teprve velmi krátkou dobu.

Výzkumný tým doktora Blooma provedl pokus, při kterém podával dvanácti lidem s normální hmotností dvě hodiny před jídlem malé dávky hormonu odpovídající těm přirozeně vytvářeným. Lidé pak snědli o třetinu méně kilojoulů než bez aplikace hormonu. Cítili se sytí, aniž však trpěli plností či přejedením. Hormon účinkoval dvanáct hodin a ani poté se lidé nezačali hladově vrhat na jídlo.

Dlouhá cesta k léku

Výzkum použití hormonu sytosti v terapii obezity je zatím pouze v počátečním stadiu. Je zapotřebí ověřit jeho bezpečnost a účinnost při dlouhodobém podávání. Není také zatím jasné, zda bude hormon stejně účinný i u obézních pacientů. Pokusy s jiným podobným hormonem, leptinem, ztroskotaly právě na faktu, že u většiny obézních nezabíral.

Otázkou navíc je, zda budou mít firmy o výrobu hormonu zájem - jelikož je to přirozená molekula, nemohou si ji patentovat, a tudíž na ní tolik nevydělají.

(wall)

(MFDNES)



Zpátky