Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Prosinec 2005


Češi nezradili, tvrdí autoři

Všední život obyvatel hlavního města protektorátu Čechy a Morava i podobnost nacistického režimu s komunistickým najde čtenář v knize Praha pod hákovým křížem od autorů Jana B. Uhlíře a Jana Kaplana.

O atmosféře ve válečné Praze v letech 1939 až 1945 hodně vypovídá fotokopie první strany Poledního listu z 25. října 1941. Titulky typu Generál Heydrich pomáhá dělníkům či Zvýšený příděl tuků dvěma milionům pracujících by v mírné úpravě obstály i v komunistickém Rudém právu.

Předností publikace je objektivní zpracování dějin života lidí za války a bohatá fotodokumentace. Je dobře, že na rozdíl od dřívějších marxistických prací se autoři nevyhýbají ani ožehavým záležitostem.

Krásnou ukázkou je manifestace národní přísahy věrnosti říši 3. července 1942, na kterou přišlo asi 200 tisíc lidí. Někteří převážně zahraniční historici hodnotí tuto akci jako vrchol masové kolaborace Čechů s nacisty, avšak historici Uhlíř a Kaplan dokazují, že to není docela pravda.

Fotografové se tehdy zaměřili na hajlující dav okolo sochy svatého Václava. Tady ovšem stálo asi 3 500 starostů českých měst a vesnic, kterým krátce předtím vyhrožoval státní ministr Karl Hermann Frank dalšími Lidicemi, a tak si nikdo z nich nedovolil oponovat.

Velice zajímavá je i kapitola z pražských továren, které odváděly Německu cenné služby. Například Českomoravské strojírny dodaly jen v letech 1939 až 1942 téměř čtrnáct set tanků.

Je dobře, že autoři se v knize věnovali i kultuře a sportu. I v těžkých válečných dobách se totiž lidé dokázali bavit.

Jan B. Uhlíř, Jan Kaplan: Praha ve stínu hákového kříže, Ottovo nakladatelství Praha 2005, 200 stran, doporučená cena 410 korun.

(MFDNES)



Zpátky