Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Leden 2006


Kinský nedostane nic

Josef Kopecky

Potomek šlechtického rodu František Oldřich Kinský už nemá šanci u českých soudů vysoudit ani metr čtvereční půdy. Ústavní soud totiž včera (10. 11. 2005 – pozn. red. CS-magazínu) vydal přelomový verdikt, podle nějž nelze vydat majetek způsobem, jak o to usiluje Kinský či potomci Diettrichsteinů a Harrachů. Majetek zabavený před 25. únorem 1948 podle Ústavního soudu nelze vydávat jinak než podle restitučních zákonů. Kinský a po něm někteří další žadatelé o majetek přitom podali takzvané „určovací žaloby“. Tvrdí, že neusilují o vrácení majetku, protože o ten svůj nikdy nepřišli. Stát se jim ho prý sice pokusil zkonfiskovat, ale dopustil se přitom chyb, například vadně vyplněným konfiskačním výměrem, takže majetek vlastně nikdy zabaven nebyl.

„Tvrzení o vadách v konfiskačním řízení samo o sobě není s to účinky konfiskace zpochybnit,“ uvedl ve stanovisku, které Ústavní soud přijal již 1. listopadu, ale zveřejnil až včera, předseda soudu Pavel Rychetský. Rozhodující totiž podle soudu nebyl průběh konfiskace, ale obsah dekretů přijatých po druhé světové válce. Těmi stát konfiskoval majetek Němců a kolaborantů.

Ústavní soud ve svém stanovisku argumentuje tím, že nelze v zájmu právní jistoty připustit výklad, že jsou konfiskace absolutně neplatné, což by vlastnické poměry vrátilo o několik desetiletí zpátky. Kinský, který ztratil šanci uspět u českých soudů, podal v minulosti celkem 157 žalob, v nichž se domáhal majetku v řádu desítek miliard korun.

Poté, co v několika soudech uspěl a mizivá část majetku mu byla vydána, vložili se do kauzy čeští politici, chtěli přijímat speciální zákon proti vydávání majetku Kinskému a od té doby potomek šlechtického rodu u českých soudů neuspěl. Stejný model žádosti o vydání majetku nicméně nedávno použila Mercedes Diettrichsteinová, která u břeclavského soudu podala žalobu o vydání mikulovského zámku.

Právník Felix Nevřela, který zastupuje některé šlechtické rody, označil včera rozhodnutí Ústavního soudu za „lumpárnu“. „Zamítnutí určovacích žalob je porušením Listiny základních práv a svobod,“ řekl Nevřela. Očekává spory u Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku.

(MFDNES(



Zpátky