Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Březen 2006


Politický vězeň: zločinec navždy?

Luděk Navara

Jako by právě jim bylo určeno heslo „jednou zločincem, navždy zločincem“. Řadě politických vězňů, které komunistický režim nezákonně poslal za mříže, „zapomněly“ polistopadové soudy vymazat části jejich trestů. „Ukázalo se, že ne všichni političtí vězni byli rehabilitováni úplně. Prověřujeme to,“ říká nejvyšší státní zástupkyně Renáta Vesecká.

Nejde o jednotlivce: podle odhadů to jsou desítky, možná stovky politických vězňů. Prověrku odstartoval případ bývalého letce z Anglie, držitele Řádu britského impéria Josefa Brykse, který zemřel v jáchymovském lágru. Ukázalo se, že mu soudy zapomněly umazat trest za zběhnutí. Má to i praktické důsledky: jeho vdova kvůli tomu přišla o část odškodnění, a to ve výši přibližně sto tisíc korun.

„Prověřovali jsme bývalé vojáky včetně čtrnácti popravených. Tresty zběhnutí nebyly rehabilitovány, ačkoli zběhnutí bylo někdy jedinou možností, jak se vyhnout nespravedlivému trestu včetně toho nejvyššího,“ řekl náměstek ředitele Úřadu dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu Pavel Bret.

Jeho úřad už ve spolupráci s Konfederací politických vězňů hledá podklady, aby bylo možné dohledat všechny případy a nespravedlivé tresty zcela zrušit. „Takzvané zbytkové tresty jsou ostudou naší justice. To se už mělo dát do pořádku. Řešení, které tento stav umožnilo, bylo polovičaté,“ stěžuje si předsedkyně Konfederace politických vězňů Naděžda Kavalírová. Navíc upozorňuje, že náprava přichází pozdě, neboť z původního počtu čtvrt milionu nespravedlivě vězněných komunistickým režimem, už dnes žije jen malý zlomek: asi devět tisíc bývalých politických vězňů či jejich příbuzných.

„Ta právní úprava to řešila tak, že tito vězni byli částečně rehabilitováni a částečně jim zůstala vina. Myslím, že současná iniciativa je velmi žádoucí,“ říká advokát Lubomír Müller, který zastupuje paní Bryksovou.

(MFDNES)



Zpátky