Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Duben 2006


Tohle krásné město přímo přetéká lotry

Magdalena Nová

Zkuste zadat do kteréhokoliv vyhledávače spojení slov Praha a kapsáři nebo třeba v angličtině Prague a pickpockets. Internet se doslova zavaří a vychrlí na vás stovky odkazů. Novinových textů, varování z bedekrů i zkušeností zahraničních turistů, kteří u staroměstského orloje či na Karlově mostě přišli o peněženku, doklady nebo kameru. A mnoho z nich také o ideály, že Praha je pohádkový klenot v srdci Evropy.

„Tohle krásné město, které rozhodně stojí za návštěvu, přímo přetéká lotry. Pokud pojedete vlakem, setkáte se zřejmě se zloději zavazadel. Nebo vás jako první do českého darebáctví uvedou místní taxikáři, kteří hrubě předražují. Navíc je Praha plná kapsářů,“ začíná například své stručné pojednání o metropoli publicista Bob Arno, který si na síti zřídil stránky „Důvtip turisty“. Tam cestovatelům radí, nač se připravit při návštěvě velkých měst. Arno udílí návštěvníkům dobré rady, Glen Callender se rozhodl pár dní potloukat v metru i tramvajích a na vlastní kůži pátrat po kapsářích. Příliš práce neměl a ani jeho hodnocení na serveru e. Peak nevyznívá pro Prahu zvlášť pochvalně.

„Nezaměstnaní v Praze nejsou, dělají kapsáře“

„V Praze téměř nejsou nezaměstnaní a já mám pocit, že vím proč. Vypadá to, že každý, kdo by jinak byl bez práce, se tady zapojil do lukrativního kapsářského průmyslu. Metro se hemží zloději, někdy se zdá, že je v každém vlaku alespoň jeden chmaták,“ popisuje své zkušenosti Callender, který se jen za první týden setkal s pěti kapsáři.

Položka „zloději a jejich rajony“ je také nezbytnou součástí všech webových průvodců. Ty důrazně nabádají turisty, aby chodili po Karlově mostě, Václavském náměstí, Staroměstském náměstí nebo ve Zlaté uličce s taškami na zámek a s očima na stopkách. Téměř zapovězenou atrakcí je potom metro a tramvajové linky číslo 9 a 22, pro něž se vžilo jméno Kapsářský expres.

Pověst Prahy coby hlavního města zlodějiny v Evropě už dávno přebrodila Atlantský oceán, výstražné reportáže se objevují nejen ve velkých amerických denících, ale i v lokálním tisku, třeba v novinách Milwaukee Journal. As trochou trpělivosti se můžete záplavou internetových odkazů proklikat i na stránku v čínštině. I tady podle všeho varují potenciální turisty před zručnými zlodějíčky.

(MFDNES)



Zpátky