Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Duben 2006


Ponorka létající nad hladinou

Jan Novák

Mít k dispozici kombinaci ponorky a letadla je snem vojáků už řadu desetiletí. Protichůdné požadavky na stroj plovoucí pod vodou a zařízení letící vzduchem však zatím takové projekty zmařilo. Konstruktéři se ale nevzdávají: známá aerokosmická firma Lockheed Martin připravuje létajícího robota, jenž své mise bude začínat a končit 50 metrů pod mořskou hladinou.

Letoun, který by se blížil k cíli z počátku pod vodou, je bezpečně ukrytý před všemi druhy radiolokátorů. Už v minulém století proto existovaly projekty letadel schopných plout pod vodou, žádný se však nedočkal realizace.

Konstruktéři z legendárních Skunčích dílen (Skunk Works), vývojového pracoviště společnosti Lockheed Martin, nyní chtějí zpracovat starou ideu novým způsobem: už nepůjde o pilotovaný stroj, ale o průzkumný a bojový létající robot (UACV - Unmanned Combat Air Vehicle) startující z ponorky ukryté pod hladinou.

Strojů této kategorie je v USA nyní vyvíjeno několik. Robot bez pilota má z pohledů vojáků velkou výhodu: zbaví se odpovědnosti za piloty. Nemusí je po skončení aktivní kariéry platit a nemusí politicky platit ani za letce, kteří se „důchodu“ nedožijí. Bezpilotní ponorný průzkumný letoun se jmenuje Cormorant (Kormorán) a svého živého jmenovce připomíná nejen schopností letu i potápění, ale také tvarem křídel. Má totiž startovat z raketových komor jaderných ponorek třídy Ohio, do kterých se křídla kormorána vejdou jen ve složeném stavu.

Robot po opuštění komory vypluje na hladinu společně se speciálním startovacím zařízením. Zatímco se ponorka vzdaluje, raketový pomocný motor vymrští kormorána do vzduchu, jeho křídla se rozevřou a nastartuje hlavní tryskový pohon. Dolet má činit přibližně 800 kilometrů. Po splnění cílů mise (vedle průzkumu má jít také o útoky na objekty blízko pobřeží) se čtyřtunový stroj vrátí na smluvené místo a vlétne pod hladinu. Tam už bude čekat (také bezpilotní) podmořský robot, který doveze stroj zpět na palubu ponorky.

Konstruktéři kormorána nyní řeší problémy vyplývajících z protichůdných požadavků na ponorku a letadlo. Trup je proto zhotoven z titanu, který je pevný i odolný vůči korozi. Prázdná místa v trupu jsou vyplněna pěnou z plastu, zbytek je natlakován inertním plynem.

Kormorán má být schopen, jak říkají vojáci šmahem o lidech i technice, „přežívat na bojišti“. Jeho trup je tvarován tak, aby byl obtížně zjistitelný radary a omezeno je i teplotní vyzařování motorů, aby zůstal „neviditelný“ i pro infračervené lokátory .

Vývoj bedlivě sleduje americká Agentura pro pokročilý obranný výzkum (DARPA). Za její peníze se v současnosti připravují některé klíčové systémy kormorána, které do září projdou důkladnými testy. Výsledky rozhodnou o tom, zda bude stát financovat vznik létajícího prototypu.

(Lidové noviny, www.lidovky.cz)



Zpátky