Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Srpen 2006


ČR má z EU čtvrté nejhorší zdravotnictví

Nejlepší zdravotnický systém z hlediska spotřebitele má Francie těsně následovaná Nizozemskem, zatímco Česká republika je mezi zeměmi Evropské unie na 22. místě. Tvrdí to aspoň zdravotnický spotřebitelský index, který včera (25. 06. 2006 - pozn. red. CS-magazínu) v Bruselu vydala organizace Health Consumer Powerhouse (HCP).

Index hodnotí zdravotnické systémy v EU a Švýcarsku z hlediska pěti kategorií - právo pacienta na informace, čekací doby na léčbu, výsledek péče, velkorysost systému a přístup k lékům. Index byl poprvé sestaven loni a ČR v něm zařazena nebyla. Index je kombinací veřejných statistik a nezávislého výzkumu, tvrdí HCP, která sídlí ve Stockholmu a v Bruselu. Z maximálního počtu 750 bodů získala Francie 576, Nizozemsko 572, Německo 571. Na opačném konci jsou Estonsko (421), Polsko (409), ČR (403), Slovensko (369), Lotyšsko (365), Irsko (359) a Litva (340).

Podle zprávy český systém vyniká v přístupu k vlastním lékařským záznamům, v přímém přístupu k péči specialistů a nízkou úmrtností novorozenců. Trpí však prý slabou komunikací s pacienty a omezeným přístupem k novým lékům. Také má dlouhé čekací doby na některé zákroky. „Český systém zdravotní péče se stará o své občany a je téměř na úrovni Japonska, pokud jde o počet návštěv u lékaře na osobu (v průměru 15 ročně). Je dobrý v péči o cukrovku, ale nemůže si dovolit moderní léky,“ tvrdí Arne Börnbergová, ředitelka týmu, který index sestavoval.

Podle ní by prioritou v ČR měla být snaha „zajistit každému právo na léky zachraňující život“. Stejně tak by lékaři měli mít právo obnovovat léčiva na předpis bez nutnosti dalších návštěv. Obecně zpráva zdůrazňuje, že tři čtvrtiny zemí EU nechávají mnohé pacienty s rakovinou čekat na léčbu přes tři týdny, jen třetina států umožňuje přímý přístup pacienta ke specialistovi a možnost získat názor dalšího lékaře.

Nejlépe jsou práva pacientů a informovanost zajištěny v Nizozemsku, nejmenší čekací doby na léčbu jsou v Belgii, Francii, Německu a Lucembursku. Nejefektivnější je zdravotnictví ve Švédsku a nejvelkorysejší systém je ve Francii, Maďarsku či na Maltě. Přístup k lékům je podle nejlepší v Nizozemsku a Švédsku.

(čtk)

(Lidové noviny, www.lidovky.cz)



Zpátky