Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Listopad 2006


Co si myslí průměrný Čech?

Ross Hedvíček

Dopisy čtenářů mám docela rád. Člověkovi je hned jasno, co si asi myslí průměrný Čech. Jako třeba níže uvedený dopis Jana Kalety. Souhlasí s tím, že vám vládnou komunisté a mafiáni, ale ty zlé Američany a hlavně Bushe pro jistotu taky nemá rád. Sice o tom moc neví, ale psaly to české noviny, tak to musí být pravda, ne? Pošmáknete si:

Rossi,

Již nějakou dobu sledují Tvé ohromné snažení vybarvit povědomí Čechů o USA do hezky růžových tónů. Byly doby - a na tom se jistě shodneme - kdy čeští pseudokomunisté uplatňovali stejné snahy ve vztahu k jednomu velkému východně umístěnému státu. Mnohdy ti stejní lidé po roce 89 zcela otočili a nekriticky přijímají vše, co pochází zpoza oceánu. Abych se trochu představil: nikdy jsem nepatřil k žádné politické straně ani před listopadem, ani po něm. Nikdy jsem neměl valné mínění o politických prospěchářích, ať už českých, nebo amerických. V době, kdy schopní lidé utíkali z Československa za "lepším bydlem" do USA, jsem poctivě pracoval v dělnické funkci raději, než abych lezl do partaje.

Nejsem nekriticky hlupák, který nerozumí politice a neví, že po převratu, pardon, "sametové revoluci", tady pořád vládnou stejní lidé. Ovšem, odmítám názor, že se jedna výhradně o "komunisty", kteří si převratem pouze zlegalizovali svá koryta. Nikoliv, jedna se o mafiány a zloděje a jejich rodiny, kteří se přidají vždy tam, kde jim z toho kyne prospěch. Ať tady bude vládnout třeba sám papež, vždy se najdou lidé, kteří nebudou pracovat, ale budou chtít ovládat druhé a krást.

Pokud je o USA, je obecně známo, že národ Spojených států je snad nejmanipulovanějším národem světa. Zdání demokracie je velmi dobře udržováno médií, neustálým apelem na tradici a mediální masáží. Důkazem je opětovně "zvolení" G. Bushe prezidentem rozhodnutím soudu, navzdory výsledkům voleb. Prostě, i v USA zřejmě platí stejné, co jsem řekl o Česku: i zde se najdou lidé, jejichž jediným životním krédem je manipulovat masami a krást. Prostě, ne že by byli "špatní", jenom nevědí, jak konstruktivněji využít své talenty než k ovládání, hraní vabank a přelévání zcela uměle vytvořené hodnoty, jímž jsou peníze, čímž opět jejich moc a výše jejich kont jenom roste. Nevím, co je na tom demokratického, když milióny lidí strádá jenom proto, že nějaký americký multimiliardový boss podplatí nějakého místního gaunera, aby vykořisťoval slušné lidí, zatímco koloniální armáda mu stojí za zády.

Takže, otázka dnes už zdaleka nestojí tak, zda je lepší kapitalismus, nebo komunismus, ale zda vůbec my, obyčejní lidé potřebujeme nějaké -ismy, vlády a parlamenty, plné zkorumpovaných úředníků a "poslance", kteří si hledí jenom svých úzce vymezených zájmů a na nás kašlou. A to stejně tak v Česku, jako v USA. Ovšem, že pro Tebe (doufám, že nevadí familiární tykání, věkově nejsme moc od sebe) to může být otázkou přežití, zejména v případě, že jsi na výplatní listině CIA, NSA, nebo jiné podobně exotické "organizace", zabývající se "exportem demokracie" do zemí střední Evropy.

Aby bylo jasno: osobně co nejvíce eliminuji nákup amerického zboží, na kterém lpí krev nevinných obětí všech možných národů. Kredit, který USA měly po 2. sv. válce, zcela promrhaly v různých intrikánských válkách a vměšování do suverenity jiných zemí.

Stejně tak nepotřebujeme ani americkou raketovou základnu, ani americké dolary. A už vůbec nepotřebuji jezdit do USA za prací. Nenechám si bezdůvodně nechat snímat otisky prstů a se perzekvovat na letišti hloupými dotazy.

Že si USA váží lidí, co něco umějí, je jasné. Průměrný Američan je natolik inteligentní, že rozpozná, jak vydělat na dobrém nápadu imigranta. Od doby 2. války, kdy jim Nikola Tesla nabízel zbraň proti nacistům a kdy jej prezident a kongres totálně ignorovali, se někteří Američani naučili, jak využít chytré hlavy našich lidí.

Nejlepší bude, aby si Američani nechali svou demokracii a stáhli své dlouhé prsty z Evropy a Východu. Kdyby ve světě posledních 60 let nedělali takový bordel, mohli jsme být už podstatně dále. Nebyl by takový problém s terorismem (mimochodem, taky produkt USA a jejich mocenských struktur) a ropa by nestala 75 USD/barel, ale polovinu. Nebo ještě lépe, jezdili bychom již na volnou energii v Teslovych autech, a nekupovali bychom drahou ropu v prašivých a nadnodnocených petrodolarech.

Takže, Rossi, nech se inspirovat relevantními informacemi, jinak si opravdu budu myslet, že jsi vlajkonošem a rentiérem amerických agentur. No, nic ve zlém, koho chleba jíš, toho píseň zpívej, Rossi, dál, je to zákon přirozeného výběru... jenom aby nedošlo k omylu v tom, že by náhodou ti naší hoši emigrantští nabyli dojmu, že my tady v Česku jsme otrávení prohnilým komunismem a nevíme, oč tady běží.

Ti, co chtějí utéci krást do USA, utečou stejně s vízy nebo bez nich. Průměrný slušný Čech nechce pracovat v USA, ale u nás doma. Na celé Spojené státy zvysoka kašle. Má rád svou zemí i s její lidmi, i když to zde není takové, jak by třeba mohlo být. Jeho priority nespočívají pouze v penězích a majetku, nebo v mocenských praktikách, ale v normálním denním životě, jeho radostech a starostech.

Na druhé straně se stačí podívat na statistiky o tom, kolik Američanů trvale žije v Česku. Sám znám případy, kdy si tito lidé velmi pochvalují, jak se tady žije dobře. Utekli z vysněné demokracie do postkomunistického státu a vůbec jim nevadí, že nám vládnou komunisti. (A že nám vládnou, to je fakt, se kterým souhlasím. Ovšem není tolik důležité vyznání těchto mafiánů, jako fakt, že mafiány zůstanou, i kdyby konvertovali třeba k islámu).

Asi to v tom komunismu tak úplně není, nemyslíš?

S pozdravem

Honza Kaleta



Zpátky