Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Listopad 2006


Chystal se únos českých letadel?

Lubomír Heger

V době, kdy Česko posiluje bezpečnostní opatření proti možnému útoku, se objevila překvapivá informace, že letadla Českých aerolinií unesená teroristy mohla v roce 2002 explodovat na londýnském letišti Heathrow. Tvrdí to pákistánský prezident Parvíz Mušaraf ve své nové knize, která vyšla včera (25. 09. 2006 - pozn. red. CS-magazínu). Úryvky již předtím otiskl londýnský list The Times. Plán na útok podle Mušarafa uzrál v hlavě Chálida Šajcha Muhamada, jednoho ze strůjců 11. září. „Únosci se chystali použít aerolinky některé z východoevropských zemí, jako je Česká republika, Chorvatsko, Polsko, Rumunsko, Slovensko či Malta, kvůli nedbalým bezpečnostním opatřením,“ citoval deník The Times Mušarafa. „Signálem pro teroristy, že se mají zmocnit letadla, měl být rozsvícený nápis Připoutejte se, prosím,“ píše pákistánský prezident v biografii nazvané V palebné linii. K únosu mělo dojít až v době, kdy se letadlo chystalo k přistání v Heathrow.

Mušaraf zdroj této informace cituje vágně: má vyplývat z tříhodinového výslechu šéfů Al-Kajdy, který Pákistánci provedli předtím, než předali své vězně do rukou Američanů. České úřady takový scénář, jehož zmaření Mušaraf považuje za svou vlastní zásluhu, přímo nevylučují. „Před čtyřmi lety jsme dostali informaci, že existuje záměr pokusit se unést letadla v některých evropských zemích a ta použít k teroristické akci,“ říká mluvčí Bezpečnostní a informační služby Jan Šubert. Dále prý věc nemůže komentovat.

Mušaraf zdůraznil, že hlavním motivem pro únos letadel českých a dalších společností byla „nedbalá bezpečnostní opatření“. Toto tvrzení však lidé zodpovědní za bezpečnost odmítají. „Naše standardy nebyly o nic horší než u jiných evropských společností,“ tvrdí bývalý šéf vojenské rozvědky a dnešní bezpečnostní poradce Andor Šándor. Bývalý šéf bezpečnosti Českých aerolinií Josef Sojka si na podobné riziko nevzpomíná, ale říká, že po 11. září 2001 pracovali v ČSA se scénáři mnoha hrozeb a opatření odpovídala evropským zákonům.

„Nedělejme si ovšem iluze, že by se to nemohlo povést,“ říká Šándor. Aby tehdy atentátník prošel přes kontrolu, stačilo podle něj, aby nevykazoval rysy potenciálního teroristy a neměl kovové předměty. „Na druhou stranu Česká republika byla jednou z prvních zemí, která s pasažéry posílala policejní doprovody,“ dodává Šándor. V inkriminované době doprovázeli policisté například lety do Tel Avivu i do Londýna, takže aby přepadení mělo naději na úspěch, muselo by být velice dobře připravené.

Včerejší Timesy mimo jiné citují Mušarafa, podle něhož Al-Kajda pro útoky najala „evropské muslimy včetně několika bílých konvertitů“ a ti měli za úkol „nasměrovat letadlo k terminálům a stanicím na doplňování paliva“ na londýnském letišti Heathrow. Protiteroristické oddělení londýnské Metropolitní policie tuto informaci včera odmítlo jakkoli komentovat, neboť se prý k podobným tvrzením nikdy nevyjadřuje.

Tehdejší šéf BIS Jiří Růžek si nevybavuje, že by se zabýval nějakou konkrétní hrozbou, podle níž by se ČSA mohly stát obětí únosu. „Tou dobou jsme nejvíce prověřovali, jestli byl v Praze Muhammad Atta, tedy jeden z atentátníků 11. září.“

Skutečností je, že bezpečnost Letiště Praha na Ruzyni nebyla vždy vzorová. Hned v říjnu 2001 byl asi kilometr od přistávací dráhy nalezen protitankový granát RPG-75, který tu nikým nepovšimnut ležel celý den. „Kdyby byl potenciální střelec trochu zkušený, nemohl se netrefit. Nikdy se nepřišlo na to, kdo to udělal,“ upozorňuje Šándor.

(MFDNES)



Zpátky