Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Listopad 2006


Vyhazov, pak likvidace?

Jaroslav Kmenta

Policie má podezření, že se chystala diskreditace Kubiceho a pak „sebevražda“. Šéf zvláštního policejního Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Jan Kubice nebyl v poslední době příliš k zastižení. Když se po něm sháněli novináři, jako by se propadl do země. Nebyl v práci ani na obvyklých telefonech. Teď je jasné proč. Detektivové získali informace, že se chystá jeho vražda. „Oficiálně byl pan Kubice na ozdravném pobytu. Neoficiálně vám řeknu, že byl tímto způsobem vlastně pod jistou ochranou,“ řekl MF DNES jeden z jeho spolupracovníků. Informace o jeho fyzické likvidaci byly údajně tak silné a vážné, že je nebylo možné podceňovat.

Policie na to přišla při vyšetřování kriminálních aktivit Zdeňka Doležela, někdejšího ředitele kabinetů premiérů Stanislava Grosse a Jiřího Paroubka. Ten podle policie v zájmu zdárného dokončení podvodu s penězi evropských fondů zorganizoval vydírání jednoho klíčového aktéra případu, architekta Marka Říčaře. „Zjistili jsme, že člověk, který byl na vydírání architekta najat, měl být zároveň člověkem, který by dostal i zcela jiný úkol: zabít Kubiceho,“ řekl zdroj z policejního prezidia.

Kdo by si vraždu Kubiceho objednal, není jasné. Policie pracuje také s verzí politického podtextu, tedy msty za to, že Kubice před volbami poškodil ČSSD. Stejně tak je možné, že za možnou přípravou vraždy mohou stát i podnikatelé či policejní kruhy, které Kubiceho nenávidí.

Proč se mohl Kubice stát nepohodlným? Do letošního května byl plukovník Kubice „pan Neviditelný“. Tento dlouholetý šéf ÚOOZ se nikdy nehrnul do médií, neposkytoval rozhovory a nechodil do Sněmovny za poslanci. V květnu se však rozhodl poprvé po patnácti letech u policie porušit své zvyky. Navštívil předsedu bezpečnostního výboru, připravil poslancům tajnou zprávu o činnosti svého útvaru a předstoupil před televizní kamery a obvinil ČSSD z napojení na organizovaný zločin. „Pan Kubice je hnusný lhář. Jde o dlouho připravované spiknutí, které má zdiskreditovat ČSSD před volbami,“ prohlásil tehdy premiér Jiří Paroubek. A podal na Kubiceho trestní oznámení. Kubiceho případ začala vyšetřovat Inspekce ministra vnitra. Důvod byl jasný: jak unikla jeho tajná zpráva na veřejnost.

Téměř tři měsíce se nic nedělo. Až před třemi týdny vyšlo najednou najevo, že inspekce začala Kubiceho 4. září odposlouchávat společně se dvěma dalšími důstojníky ÚOOZ. (V balíčku schválených odposlechů byli i tři politici ODS a dva novináři). „Existuje podezření, že odposlechy měly sloužit hlavně ke kriminalizaci Kubiceho,“ řekl zdroj z policejního prezidia. Podle plánu, s nímž vyšetřovatelé nyní pracují, pak měla přijít diskreditace Kubiceho. Některá média skutečně v minulých dnech dostala stostránkový dokument s názvem Obchodní a majetkové vztahy rodiny plk. Jana Kubiceho. V dokumentu je policista vykreslován jako neschopný detektiv, bývalý obyčejný taxikář či jako agent CIA. Jsou v něm však i detailně rozebrané rodinné vazby včetně toho, kolik kdo má peněz na kontě. Podle verze, kterou policie prověřuje, měl pak Kubice jako zdiskreditovaný odejít od policie a poté ho měl někdo zabít a vše nastražit jako sebevraždu zcela zhrouceného muže. Ministr vnitra Ivan Langer je přesvědčen, že celá kauza kolem Doležela je „zrcadlem vlády sociální demokracie“. Šéf ČSSD Paroubek se od Doležela distancoval. „Omlouváme se za chování Doležela. Připomíná těžkého psychotika,“ řekl Paroubek.

Kubice se udržel ve funkci jak za vlády ODS, tak za vlády ČSSD. „Přežil“ už sedm ministrů vnitra a několik policejních prezidentů. Kubice přišel k policii hned po roce 1989. Za komunismu se pohyboval spíše v evangelických kruzích a měl styky s disidenty. Policejní prezident Vladislav Husák včera (11. 10. 2006 - pozn. red. CS-magazínu) řekl, že se zvažuje přidělení ochranky Kubicemu: „Jedná se o tom.“

(MFDNES)



Zpátky