Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Listopad 2006


Na Hrad? A jaká je to ulice?

Olga Málková

Někteří taxikáři neznají Prahu a dokážou zabloudit i při cestě tam, kam trefí skoro každé dítě. Zkušenosti mnoha pasažérů potvrdila i úterní jízda (19. 09. 2006 - pozn. red. CS-magazínu) MF DNES. Řidič měl velké problémy trefit na Pražský hrad. Když si redaktorka MF DNES objednala v úterý u taxislužby Taxi Praha auto, aby ji dopravilo na Hrad, čekal ji šok - řidič netušil, kudy má jet. Byl to poměrně absurdní dialog. „Dobrý den, na Pražský hrad, prosím.“ „Jaká je to ulice?“ „To já nevím, jaká je to ulice! Vy jste taxikář...“

Byl bezradný, redaktorka proto začala lovit v hlavě místopisné názvy v okolí pražské dominanty. „Jeďte na Pohořelec,“ poradila šoférovi. Nejdřív to vypadalo, že si muž za volantem konečně ví rady. Bleskurychle totiž naťukal název do navigačního systému, vyhodil blinkr a vyjel. Jenže... Vyrazil úplně jiným směrem.

„Tudy ne! Trefíte aspoň do Chotkových sadů?“ ptala se redaktorka zoufale. Prý že netrefí. V tu chvíli selhal i řidičův navigační systém, se zadaným místem si neporadil. „K řece! Jeďte zkrátka k řece,“ zavelela redaktorka.

Řidič už začínal být viditelně nervózní. „Víte, já jezdím na Praze tři. Tohle jsem vzal jenom proto, že jsem byl zrovna na pětce,“ snažil se o omluvu. Že je naprosto zoufalý, se potvrdilo vzápětí, když se chystal přejet Vltavu směrem na Nové Město. „Musíte zůstat na tomhle břehu. Jeďte zkrátka po nábřeží.“

To už redaktorka rezignovala - řidič se zatím nevzdával - dál zadával různé názvy do svého navigačního systému. A nakonec to vyšlo. „Mám to!“ zaradoval se po chvíli. „Chcete na první, nebo na druhé nádvoří Pražského hradu?“ zeptal se své pasažérky.

Jakub Pásek z vedení Taxi Praha později uznal, že není v pořádku, když řidič nezná Prahu a neví, jak se kam dostat. Svého podřízeného však nakonec bránil: „Ještě se nestalo, že by na Hrad nedojel. Řidič měl v autě satelitní navigaci za osmnáct tisíc - lepší, než mám v autě já,“ upozornil Pásek. Podle něho mohla navigace ukázat jinou cestu, než znala redaktorka. „Ale určitě ne špatnou!“ je si jistý Pásek.

Také další pracovnice Taxi Praha, která však odmítla zveřejnit jméno, si myslí, že řidič by s navigací Hrad bez problémů našel. Zároveň zdůraznila, že redaktorka měla hned při svém prvním telefonátu dispečinku oznámit, že spěchá. „Kdybychom věděli, že je tam časový pres, že jede na tiskovku na Hrad, poslali bychom taxíka,“ řekla pracovnice taxislužby.

Taxikáři totiž mají výjimku ve vjezdu do Nerudovy ulice - sem nesmí žádné jiné auto ani smluvní přeprava, se kterou cestovala MF DNES.

Redaktorka MF DNES seděla v autě deset minut - a řidič mezitím oklikou dojel z Radlické ulice na Arbesovo náměstí. Tedy asi čtyři sta metrů vzdušnou čarou. „Je to už jen kilometr a půl,“ ujišťoval řidič, když vjížděl na zcela ucpanou silnici na Újezdu. Tam už bylo jasné, že na akci na Hradě není možné dojet včas. Řidič tedy otočil auto a svou zákaznici vysadil tam, kde ji nabral do auta. Za svoji chybu se během jízdy několikrát omlouval. Stejně pak reagovala i jeho nadřízená. „Samozřejmě vám tu jízdu nebudeme účtovat,“ dušovala se.

Podobnou zkušenost přiznávají i další Pražané - například manažerka Libuše Šmuclerová: „Zažila jsem, že řidič zvolil úplně nejdelší cestu, jakou mohl, a nebyl v tom úmysl. Prostě nevěděl, kudy jet. S tím, že taxikáři neznají cestu, jsem se setkala několikrát.“ Podle Jakuba Páska z Taxi Praha je špatné, když řidič neví, kudy má dojet do cíle. „Ale s navigačním zařízením v autě by to absolutně nemělo vadit,“ tvrdí Pásek.

(MFDNES)



Zpátky