Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Prosinec 2006


Americká armáda zkouší brnění z kapaliny

Petr Mára

I když se nám akční hrdinové filmového plátna snaží namluvit, že s neprůstřelnou vestou je každý nesmrtelný, pravda rozhodně není tak veselá. I to je jeden z důvodů, proč se vědci snaží najít lepší řešení. Tím by mohlo být nové „brnění“, které sází na kapalinu.

Dnešní verze ochranných vest tvoří zpravidla dvacet až třicet vrstev syntetických vláken, které si však neporadí například se šrapnely, údery nožem či vysokorychlostními střelami. „Brnění“, navržené profesorem Normanem Wagnerem z University of Delaware, však používá na rozdíl od dnešních ochranných vest tekutinu. Ta se za normálních okolností chová tak, jak bychom od tekutiny očekávali, ale v okamžiku úderu se změní v pevný materiál. Ihned poté, co energie ze střely či nože zmizí, se vrátí do původního stavu. Kapalina nesoucí název „shear thickening fluid“ (něco jako „střídavě houstnoucí tekutina“) je kombinací nanočástic čistého písku nebo křemenky a polyethylen glycolu. Právě plovoucí nanočástice umožňují žádoucí efekt změny v pevný materiál. Za normálních okolností plavou v kapalině, ale při úderu, respektive milisekundu po něm, dojde k jejich shluknutí a vytvoření pevné stěny, která střelu, střepinu či nůž zastaví.

Vesta je na rozdíl třeba od kevlaru zcela flexibilní a lze ji tedy upravit nejenom k ochraně hrudního koše, ale celého těla. Navíc je lehčí a při zasažení kulkou nedojde k jejímu poškození, jako je tomu právě u kevlaru. Tvůrci zatím počítají s vývojem speciálních chráničů postavených čistě na bázi kapaliny jen pro paže a nohy. Vesty budou pravděpodobně i nadále kevlarové, ale uvnitř budou jako mezivrstvu obsahovat zmíněnou kapalinu. Jedinou neznámou zůstává, jak se materiál začne chovat po několika letech provozu. Společnost Armor Holdings plánuje uvedení prvních ochranných produktů do konce roku.

Na nanotechnologiích je založen i další vynález, takzvané „lehké brnění“ - jde o nanovlákna, použitelná například k výrobě triček, která budou neprůstřelná a sedmnáctkrát odolnější než kevlar. Šlo by o ideální látku pro tvorbu vojenského oblečení, které by se jednou mohlo prodávat i jako streetwear. Cena necelých třiceti gramů nanovláken však zatím přijde na 15 000 dolarů, což je příliš i pro armádu.

(Lidové noviny, www.lidovky.cz)



Zpátky