Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Leden 2007


Bez piva a bez milosti

Silvie Blechová

Pokud náhodou plánujete zimní dovolenou v Malajsii, možná tam potkáte Davida Thirska, bývalého manažera Nomury, který zrovna relaxuje kdesi na Borneu. Další bývalý muž Nomury Randall Dillard zase poklidně úřaduje v kanceláři v londýnské čtvrti Soho, kde má za souseda oscarového režiséra Ridleyho Scotta. Právě Thirsk a Dillard se stali předmětem známého sporu o to, nakolik je v Česku spravedlnost na prodej. Prezident Klaus ale smetl žádost vlády o milost pro manažery Nomury pod stůl, a tak je teď čas podívat se na to, jak bytí Thirska, Dillarda a jejich tří bývalých kolegů pod kuratelou zdejší justice vypadá.

Kdo vymyslel České pivo

Proč vlastně Nomura tolik bojuje za své lidi, když zároveň tvrdí, že nic špatného neprovedli? Oficiálně kvůli strachu z „vykonstruovaného obvinění“. Nabízí se ale i jiné vysvětlení: až na jednoho jsou všichni její bývalí manažeři stíháni v kauze České pivo. A právě tuto kauzu má Nomura – navzdory smíru s českým státem – ještě nedořešenou. ČSOB stále požaduje po Nomuře čtyřiadvacet miliard korun za ušlý zisk za prodej Plzeňského Prazdroje a zatím se ke smíru nepřipojila. Její nároky sice nedávno městský soud zamítl, ale pokud by byli manažeři Nomury usvědčeni, je jasné, že by to pozici ČSOB významně posílilo.

V čele pětky, za kterou vláda orodovala u prezidenta, je Randall Dillard, sedmačtyřicetiletý rodák z floridského Miami, absolvent práva na Cambridgeské univerzitě a klíčový zástupce Nomury v IPB. Jméno Dillard se poprvé v českém kontextu objevilo počátkem devadesátých let. Experti z londýnské pobočky Nomury v čele s Dillardem totiž radili ministerstvu zemědělství, kde byl Vlastimil Tlustý náměstkem, při privatizaci významných podniků – například a. s. Tabák. Dillard byl klíčovým vyjednavačem Nomury, pak jejím nejdůležitějším zástupcem ve vedení IPB.

Nomuru opustil po dvanácti letech v srpnu 2001, oznámil odchod do důchodu a také si ho začal užívat v pronajaté vile na karibském ostrově Mustique. S jakou pověstí z japonské banky odcházel, napovídá tehdejší článek ve Financial Times, který o něm referuje jako o „kontroverzním šéfovi evropské Nomury“ a z jeho kariéry zmiňuje hlavně kauzu IPB. Po třech letech v ústraní bývalý manažer Nomury rozjel v Londýně investiční fond Liongate Capital Management a podle dostupných zpráv prosperuje. Podle Financial Times zůstal i po odchodu „konzultantem Nomury v otázkách souvisejících s IPB“. (Sám Dillard si nenašel na otázky Respektu čas.)

Spolu s Američanem obvinila policie i někdejšího právníka Nomury, zmíněného Angličana Davida Thirska. Thirsk už pro banku nepracuje. „Odešel před několika měsíci, víme, že si vzal oddechový čas a cestuje po světě,“ říká Jessica Shepherd-Smithová z tiskového oddělení Nomury v Londýně. „Pokud je mi známo, tak je právě na Borneu,“ upřesňuje Thirskův advokát Jiří Teryngel.

Obvinění po šesti letech

Stíhání Dillarda a Thirska začalo v červnu letošního roku, tedy až šest let poté, co se policie tunely v IPB začala zabývat. Rozběhlo se teprve po trestním oznámení, které letos podala ČSOB. „Potřebné dokumenty jsme objevili teprve vloni,“ říká advokátka banky Hana Marvanová.

Obvinění zní na zneužívání informací v obchodním styku. V kostce řečeno – obvinění manažeři se měli podílet na sepsání smluv k vyvedení pivovarů Radegast a Plzeňský Prazdroj z IPB a jejich ovládnutí Nomurou, která přitom na začátku pomáhala jako nezávislý poradce při jejich privatizaci. Podle ČSOB kompletní plán této operace známé pod pojmem České pivo podepsal Thirsk, on sám označuje za architekta plánu Dillarda.

Oba cizinci si najali přední české advokáty, kteří se zatím snaží celé vyšetřování zbrzdit. Advokát Josef Lžičař (hájí Dillarda) chce, aby proběhly znovu výslechy všech svědků a další úkony v šestileté kauze České pivo. Dillard byl zatím jednou u výslechu v Londýně, podle Lžičaře bude vypovídat i v Česku. „Nedokáži odhadnout, jak dlouho může celá věc trvat, jde o nesmírně složitou kauzu, jen spis má sedmdesát tisíc stran,“ říká Lžičař.

Také obhájce Thirska Jiří Teryngel podal stížnost proti trestnímu stíhání, konkrétně kvůli tomu, jak bylo rozhodnutí policie stíhat Thirska přeloženo do angličtiny. Státní zástupkyně Darja Dunajová námitce vyhověla a nechala vše přeložit znovu. Ani Dunajová, ani advokát nevědí, jak dlouho to bude trvat.

Horká linka na Kajmany

Na rozdíl od Dillarda a Thirska třetí z pětice Eduard Onderka – osmatřicetiletý absolvent Moskevského finančního institutu a bývalý člen představenstva IPB – pro Nomuru prokazatelně stále pracuje jako její český zástupce. Před necelými třemi měsíci byl přítomen u jednání hlavního vyjednavače Nomury Sadeqa Sayeeda s ministrem Tlustým, kde se dohadovaly obrysy smíru.

Letos v červnu Onderka stanul před Městským soudem v Praze – spolu s bývalými šéfy IPB Klackem, Procházkou a dalšími. Je to jedna ze dvou trestních kauz týkajících se IPB, které policie zatím uzavřela. Všichni jsou podezřelí z porušování povinnosti při správě cizího majetku a dalších trestných činů. Proces byl v říjnu přerušen, bude pokračovat začátkem ledna. Další trestní stíhání – v kauze České pivo, které bylo v Onderkově případě zahájeno loni v prosinci – dále běží. Onderka přes mluvčího vzkázal, že nemá zájem mluvit s novináři.

Čtvrtou ze skupiny je Hana Benešová (36) – někdejší členka představenstva společnosti České pivo a Dillardova pražská asistentka. V souvislosti s Českým pivem byla obviněna před bezmála šesti lety – spolu s dalšími sedmi představiteli IPB se podle policie dopustila úvěrového podvodu a dalších trestných činů při prodeji akcií Plzeňského Prazdroje. Dodnes se ale případ zřetelně nepohnul. „Trestní řízení dál probíhá,“ říká mluvčí Vrchního státního zastupitelství v Praze Irena Válová, konec je ale podle ní v nedohlednu. Vše se totiž zarazilo na problému jménem právní pomoc ze zahraničí, s nímž si česká justice už tradičně neví rady. Český stát požádal o pomoc Kanadu, Velkou Británii či Kajmanské ostrovy. Na odpověď z Kajmanských ostrovů se kupříkladu čeká už tři roky. „Pravidelně žádosti urgujeme,“ dodává Válová.

A konečně posledním z pětky je manžel Benešové Petr Beneš. V představenstvu IPB usedl v dubnu 1999, tři roky předtím šéfoval v Londýně odboru obchodování evropské větve Nomury. Policie Beneše stíhá za způsob, jakým se s manažery IPB pokoušel v letech 1998 a 1999 zbavit banku špatných úvěrů. Půjčili kvůli tomu spřízněným firmám devět miliard korun na odkup úvěrů, peníze se ale IPB nikdy nevrátily. Případ se táhne z důvodu, že letos v létě státní zástupkyně Dunajová vrátila celou věc k došetření. Žádá další výslechy svědků a předložení dalších důkazů.

(Respekt, www.respekt.cz)



Zpátky