Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Leden 2007


Nádražní horor

Neela Winkelmann-Heyrovská

Berlín, Lipsko, Drážďany, Mnichov, Vídeň -je jedno, kde nasednete na vlak do Prahy. Opustili jste moderní, osvětlená, čistá a bezpečná nádraží a po několika hodinách jízdy vystoupíte ve dvou temných nádražních můrách, ze kterých stydne krev.

Akciové společnosti německých a rakouských drah zákazníkům zpříjemňují cestování cestovními centry, perfektním technickým vybavením, snadnou orientací, světlými čekárnami, sedačkami na peronech. Na nádražích pronajímají prostory kvalitním obchodům a službám.

České dráhy, a. s., naopak dbají o to, aby chátrání hlavního i holešovického nádraží od dob socialismu nikdo nerušil. Vítejte v hororu pro cestující.

Vystoupíte večer v Praze na hlavním nádraží: tma, špinavé nástupiště plné výmolů, nad hlavou rezavá konstrukce. Podivná individua vám cosi nabízejí. Vlečete kufr dolů po schodech, pak přízračným tunelem jako z Hitchcockova filmu. Čím vás vítá metropole? Zápachem z toalet. Octnete se v pusté hale, okolo zavřené přepážky, neumělé reklamy na peníze a ubytování. Ploužící se bezdomovci. Pátráte po taxíku. Podle jediné směrovky zabloudíte. V temném koutu s neoznačenými auty se od sloupu odlepí hromotluk. „Jsou to taxíky?“ ptáte se. „Kam to bude?“ houkne. Řeknete adresu - ani ne dva kilometry odsud. „Pět set,“ procedí. Vrtíte hlavou, že ne, jste přece zdejší. Raubíř se otočí a spolkne ho tma. Jste zdejší, znáte číslo taxislužby, vytočíte ho a za deset minut jste na krajnici magistrály zachráněni. Být cizinec, jste bez šance.

České dráhy jsou si vědomy nebezpečí, kterému jsou vystaveni jejich zákazníci. V únoru proto vyhlásily kampaň Bezpečné cestování. Ne, že by zvýšily ostrahy ve vlacích a na nádražích, zavedly čekárny pro cestující, zaměstnaly úklidové čety, namontovaly osvětlení a rozmístily orientační a informační tabule, kdepak. Vyrukovaly s plakáty, které cestující učí volat linku 112, radí, co dělat, když hoří vlak, co s podezřelým zavazadlem a jak chránit dýchací cesty v hustém kouři! Hororové představy.

Kdy tomu bude konec? V roce 2003 podepsala italská společnost Grandi Stazioni smlouvu s Českými drahami o revitalizaci hlavního nádraží. Zahájení rekonstrukce bylo opakovaně odkládáno, předpokládané trvání prací se prodlužuje, cena se mezitím zdvojnásobila, roste do sedmimístných cifer. Detailní popis projektu na internetu ČD hledáte marně. A výběrové řízení na revitalizaci nádraží Praha-Holešovice vyhrála firma Navatyp, kterou obyvatelé Prahy 1 dobře znají, řekněme, že je to známá firma.

Pokaždé při návratu z Berlína, Lipska, Drážďan, Mnichova či Vídně doufáte: jednou budem dál...

(Týden)



Zpátky