Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Leden 2007


Jak se stát starostou, i když vás nikdo nechce

Jaroslav Spurný, Tomáš Pavlíček

Nepřáli si jej voliči, členové vlastní strany a ani zastupitelé. Přesto se Milan Jančík (ODS) stal starostou Prahy 5. I když nebydlíte v této části Prahy, měl by vás tento příběh zajímat. Ukazuje totiž, jak to ve zdejší komunální politice chodí.

Stydím se za to

„Omlouvám se všem, kterým nemohu vzít telefon,“ zní na mobilu několik dnů nahrávka Milana Jančíka. Muže, který sedí ve vedení místní radnice už osm let a který dokázal přivést městskou část k nebývalému ekonomickému rozkvětu, ale zároveň se stal synonymem výrazu korupce.

Jančík získal starostovský post, ale než se mu to podařilo, rozvrátil většinu stranických klubů ve svém obvodu. Dokonce i sedm jeho spolustraníků (z dvaceti tří zvolených členů ODS) se rozhodlo odejít do opozice. Dva ze šesti zvolených členů Strany zelených hlasovali pro Jančíka a vzápětí byli ze strany vyloučeni. A dva členové Evropských demokratů, kteří mají na svém praporu vyšité jako hlavní heslo boj proti korupci, také hlasovali pro Jančíka. Jak se to mohlo stát?

„Stydím se za to. Ale nemůžeme kádrovat všechny členy. Pan Jančík podle mě do politiky nepatří. Skandály, které jsou s ním spojené, překonávají jakoukoli míru přijatelnosti,“ říká šéf Strany zelených Martin Bursík. „Prostě jedna z těch dam z naší strany, která hlasovala pro Jančíka, je podnikatelka a má pronajaty od městské části prostory a na smlouvě o pronájmu je podepsán pan Jančík. Co víc mám říci,“ dodává.

Provázanost světa byznysu a politiky je v komunální politice velmi častým problémem. A vše nasvědčuje tomu, že stál i za postupem části Evropských demokratů. „Jeden z nich naší straně jako podnikatel půjčil milion a půl korun před volbami do komunálu a teď má pocit, že jako radní bude moci ovlivňovat politiku v místě svého podnikání a my jen můžeme doufat, že se nedostane do střetu zájmů,“ říká předsedkyně SNK ED Jana Hybášková. „Nevidím to jako úplný úlet, rada je složená tak, že pan Jančík bude čelit většinové opozici. No určitě od jednoho našeho člena,“ dodává opatrně. Tím odvážným má být Aleš Kohout. Ale zkusme si před popisem koaliční dohody na Praze 5 a vysvětlením motivů minulých i budoucích hlasování přiblížit, proč jméno Jančík rozděluje politické strany.

Hudební manažer

Zprostředkovatel v oblasti hudby. Tak zní první písemný nález o činnosti pana Jančíka. Pochází z roku 1991 a celý název jeho firmy zní Milan Jančík – hudební agentura. Zda někoho zastupoval, se neví, Jančík nikdy o této části svého života nemluvil a sehnat ho dnes na telefonu je nemožné. Další zmínku najdeme v databázích až v roce 1998, kdy byl zvolen místostarostou Městské části Prahy 5. A další o rok později: účastníci soutěže o pronájem půdních prostor na Smíchově jej v článku obviňují z manipulace soutěže a vyčítají mu, že nezveřejnil (jako muž odpovědný za hospodaření) vítěze soutěže a důvody, proč byli vybráni. Pak už se o něm v médiích dozvíme jen samé nelichotivé věci.

V roce 2002 jako čerstvý starosta porazil autem strážníka, který mu nepovolil vjezd do povodněmi uzavřené části Prahy. O dva roky později prodal bez výběrového řízení dům s nájemníky, kteří za něj nabídli cenu, kterou městská část požadovala, a Jančík poté na radě prosadil zvýšení ceny o další miliony. Pak zase převedl na účet soukromého právníka z konta radnice čtvrtmiliardu korun, prý do úschovy – s tím, že jen na úrocích z této sumy si právník přišel na skoro dva miliony korun. Všechny tři případy vyšetřovala policie, Jančík byl obviněn, ale pátrání skončilo vždy verdiktem odloženo. V prvním případě prý nebyl strážník nijak zvlášť zraněn (sedmnáct dnů pracovní neschopnosti), v druhém se nedalo Jančíkovi dokázat, že by „nezákonně pletichařil“ s kupcem domu, a ve třetím se peníze včetně úroků vrátily po obvinění Jančíka na účet radnice a „nevznikla žádná škoda“.

Proti Jančíkovu starostování se postavili i členové jeho strany. Letos na jaře uspořádali místní sjezd, který sestavil kandidátku do podzimních komunálních voleb. Jančík na ní nebyl. Starosta ale svolal alternativní sjezd, který rozhodnutí řádného zasedání neuznal. Pak už se do sporů musel vložit sám primátor Prahy Pavel Bém. Po jeho zásahu byla sestavena volební kandidátka, kde se straničtí odpůrci střídali na sudých a lichých místech a Jančík byl jedničkou.

Při volbách dostal Jančík tak málo preferenčních hlasů, že se do zastupitelstva dostal na předposledním místě (dvaadvacátém) mezi zvolenými kandidáty ODS. Jeho spolustraníci jej přesto navrhli na post starosty. V prvním kole nebyl Jančík zvolen. V druhém postavili kandidáta protivníci – včetně sedmi členů ODS, kteří kritizují Jančíka za jeho předchozí starostovská rozhodnutí, ale ani protikandidát nezískal potřebný počet hlasů.

Před třetí volbou oslovil Jančík celé zvolené spektrum (ODS, ČSSD, zelení, SNK ED a komunisté). A volbami na starostu prošel s pohodlnou většinou. Co zastupitelům nabídl? „No vlastně nic,“ říká Aleš Kohout. „Podepsali jsme jakýsi bianko šek, kde se psalo o obsazení postů stranami, ale nikoli jmény. Ale jsem si jist, že jsem se rozhodl správně. Na náš návrh bude schválena protikorupční komise, která by měla zabránit něčemu, jako jsou dřívější podezření,“ říká Kohout. A budou se prověřovat i stará a sporná Jančíkova rozhodnutí? „Nevím, ve smlouvě je, že se nebudeme navzájem poškozovat,“ říká Kohout. „Ale myslím si, že rada je složena tak, že dokážeme Jančíka přehlasovat.“

Dalším místostarostou se stal Lukáš Herold, muž, který kandidoval na starostu ve druhém kole jako vyslanec Jančíkových oponentů. „Nemám pocit, že musím něco vysvětlovat, prostě došlo k politické dohodě a já věřím, že dokážu prosadit své názory,“ říká Herold. Jaké názory? „Chci, aby všechna rozhodnutí radnice byla průhledná.“

Bém, Pavel Bém

„Za všechno může Bém,“ tvrdí Jančíkovi odpůrci z ODS. „Ten měsíce za Jančíka orodoval a prosadil ho i jako starostu. Myslím si, že je to ústupek Paroubkovi, Bém už se nechce dohodnout na koalici se sociálními demokraty na magistrátu, a tak dal JP bonus – koalici na Praze 5,“ říká Ondřej Gál z ODS, mluvčí kritiků Jančíka.

To si nemyslí čerstvý první místopředseda ODS Pavel Bém. „Co chcete víc, Jančík předložil politickou dohodu, která jej vrátila do křesla starosty. To je demokracie. Jančík možná udělal některá hloupá rozhodnutí, ale s tím, co provedli třeba lidé ze sociální demokracie, to není možné srovnávat,“ vysvětluje Bém.

(Respekt, www.respekt.cz)



Zpátky