Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Únor 2007


Podlé metody Evropské unie

Jan Sammer

Evropská společenství (dnes Evropská unie) si vzala za úkol bránit lidská práva a zároveň se rozšiřovat o nové státy. Pokud se tyto dvě snahy střetnou a všeobecně uznávaná lidská práva by byla na překážku přijetí nového státu, najde se výmluva, upraví se Úmluva o přijímání nových států nebo se udělá docela obyčejný podvod, aby porušování lidských práv přijetí nebránilo. K obcházení lidských práv a ke krytí podvodného jednání slouží článek 295 Úmluvy o ustavení evropských společenství, který stanoví: „Tato úmluva v žádném případě neovlivní ta pravidla v členských státech, která řídí systém vlastnictví“.

Tímto článkem se Evropská unie zbavila jakékoliv starosti o základní lidské právo, což je vlastnit majetek, a to ne jen pokud jde o minulé komunistické vyvlastňování, zabavování a vyhánění lidí z jejich obydlí a statků ale i pro všechny doby příští. Tento článek dovoluje jakékoliv libovolné vyvlastňování soukromého majetku státem a dokonce umožňuje státu krytí pokračujícího zneužívání soukromého majetku útvary, které za komunismu obhospodařovaly polnosti, lesy a doly. Majitelé takových pozemků jen bezmocně zírají, jak nějaká společnost doluje štěrk nebo písek na území, které mají jako vlastníci zapsané v katastru, jak jejich dům se zahradou nadále používá člen „komunistické šlechty“, ačkoliv ho dostali zpět v restituci, jak zemědělské družstvo nadále hospodaří na jejich polích. Stát se jich nezastane a Evropský soud pro lidská práva už vůbec ne. V takových případech se Česká republika uchýlí k opětovnému vyvlastnění takového majetku, prodá ho tomu uživateli a tak se zbaví nepříjemné situace, třebaže je takový postup v rozporu se zákonným pořádkem České republiky i s mezinárodním právem.

Celá činnost Evropské unie se řídí tímto článkem, ačkoliv se nikde nedozvíte, že tento článek existuje a nikdo se na něj nikdy neodvolá. Ani Evropský soud se o něm nezmíní a přitom se jím řídí. V rozhodnutí velkého senátu ve věci rodinných domků českých Američanů soud prohlásil, že tito lidé nejen, že takový majetek neměli a neměli ani reálnou naději na jeho získání, protože podle českých zákonů nebyli oprávněnými osobami, když neměli české občanství.

Na základě tohoto článku se uskutečnil také podvod s přijetím České republiky do Evropské unie, kdy Evropská komise spolu s českou stranou vytvořily a schválily dokument nazvaný Shrnutí nálezů (Summary Findings of the Commission Services), který záměrně neuvádí několik českých zákonů a rozhodnutí Ústavního soudu ČR, kterými byly se zpětnou platností zrušeny všechny předchozí zabavovací rozsudky.

Úřad Vysokého komisaře pro lidská práva v Ženevě přijal k projednání všechny rozsudky, které Evropský soud zamítl, protože žadatel ztratil české občanství. Česká koordinační kancelář připravuje zdarma stížnosti do Ženevy pro bývalé občany České republiky, kteří občanství z nejrůznějších důvodů ztratili. Česká koordinační kancelář podala petici proti tomuto článku, který porušuje lidská práva zakotvená v několika mezinárodních úmluvách. Na adrese jan.sammer@sympatico.ca si můžete objednat anglické i české znění petice.



Zpátky