Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Duben 2007


Byl riziko pro stát

Jan Mates

Exprezident Václav Havel podcenil riziko, které pro Česko představoval bývalý spolupracovník StB Josef Tošovský. „Měl si ho nechat prověřit, než ho jmenoval premiérem,“ tvrdí bývalý šéf Bezpečnostní informační služby Stanislav Devátý.

Prověřovala kontrarozvědka za vašeho vedení Tošovského minulost?

Kdybychom dostali takové zadání od vlády nebo prezidenta, tak bychom se tím zabývali, ale nic takového jsme neměli. Bez toho jsme se nesměli takovými případy zabývat. Takže sami jsme na to přijít nemohli. Tošovský spolupracoval s komunistickou rozvědkou a veškeré její archivní spisy dodnes spravuje Úřad pro zahraniční styky a informace. Pokud se tam tím někdo zabýval, tak na to musel přijít.

Tošovský tvrdí, že o své minulosti informoval Václava Havla.

Jestli to Havlovi řekl, tak ten si ho měl před jeho jmenováním prověřit, protože na to měl právo.

Co když to Havel prostě „překousl“?

Je to možné, protože Havel překousl daleko víc závažnějších věcí. Byl vůči tomu dost laxní. To byla ta jeho tlustá čára za minulostí.

Představovaly Tošovského vazby na StB bezpečnostní riziko pro Česko, když byl guvernérem a premiérem?

Bezpečnostní riziko to určitě bylo, protože člověk, který měl takovéto vazby a vztahy, je bezesporu vydíratelný.

Jak je možné, že se o Tošovského angažmá tak dlouho nevědělo?

Nevěřím, že se o tom nevědělo. Jiná věc je, že o tom nevěděla veřejnost. Byl považovaný za odborníka, který je prospěšný, a nikdo se v tom nechtěl šťourat. Ale už to, že byl tolik let v komunistické straně, mělo vést lidi, kteří ho jmenovali do funkcí, k tomu, aby k němu přistupovali obezřetně a jeho minulost prověřili. Většina komunistů ve vysokých funkcích nebyla evidována jako agenti. Spolupracovali s StB automaticky. My jsme tomu říkali „kategorie radostně a vesele“.

Tošovský se brání, říká že nikdy nespolupracoval s „politickou StB“.

On chtěl asi vysvětlit, že nikoho neudával. Ale já to nerozlišuji. Lidé, kteří tímto způsobem působili ve vysokých funkcích, přispívali k udržení komunistů u moci. Jsou spoluodpovědní za stav, který tady byl.

(MFDNES)Zpátky