Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Duben 2007


Církvi už zase sebrali katedrálu

Luděk Navara

Ačkoliv se zdálo, že přetahovaná státu a církve o katedrálu svatého Víta už skončila, včera (16. 02. 2007 - pozn. red. CS-magazínu) přišlo její překvapivé další dějství. Nejvyšší soud vyhověl stížnosti státu a nečekaně rozhodl, že katedrála nepatří církvi, která už ji po předchozím rozsudku převzala do péče. Soud rozhodl, že katedrála i další budovy na Hradě byly na stát převedeny řádně, navzdory tomu, že se tak stalo za komunistické éry v padesátých letech. A toto rozhodnutí nemohou čeští soudci měnit. Pokud by katedrála měla patřit církvi, musel by o tom rozhodnout parlament.

„Mám radost, konečně zazněl výrok, který je dle mého soudu v souladu s právem,“ řekl Aleš Pejchal, právník, s nímž státní orgány případ konzultují. Naopak nemile byl zaskočen advokát svatovítské kapituly Petr Zderčík. „Je to pro mne překvapení. Považuji původní rozsudek za naprosto správný,“ prohlásil.

Pře však ještě neskončila. Může trvat i stejně dlouho jako dosud – tedy dalších čtrnáct let. To však nic nemění na tom, že církvi už tato unikátní památka opět nepatří. „Tímto rozhodnutím přestala být církev vlastníkem,“ řekl místopředseda Nejvyššího soudu Pavel Kučera.

„Předpokládám, že po předchozí dohodě s panem kardinálem bude katedrála opět vrácena Správě Pražského hradu,“ řekl kancléř Jiří Weigl. To by znamenalo, že bude opět zrušeno vstupné, které zavedla církev a které je nyní platné jen pro katedrálu.

(MFDNES)Zpátky