Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Duben 2007


Měli dostat výprask, ale zastřelili je

Jakub Pokorný

Severočeská policie vyšetřuje po 62 letech vraždu pěti německých chlapců. Popravili je čeští vojáci při odsunu.

Friedrich a Heinz Körnerovi a jejich tři kamarádi už ve sběrném táboře v Postoloprtech na Lounsku nemohli vydržet, tak přelezli zeď kasáren. Podle jedné verze si chtěli jen natrhat ovoce, podle druhé rovnou utéci. V každém případě se ani jedno z toho nepodařilo a chytili je čeští strážní. Psal se červen 1945 a čeští vojáci v Sudech řídili odsun německých obyvatel z Postoloprt. O osudu chycené pětice, členů Hitlerjugend, se radí velitelé tábora Bohumil Marek a Černý. Původně hrozil uprchlíkům jen výprask, ale pak dal jeden z českých velitelů příkaz k zastřelení. Jména chlapců se zachovala, těla skončila v masovém hrobě. Přitom v době, kdy se stala vražda pěti chlapců, žily z německého obyvatelstva Postoloprt jen ženy a děti. V květnu bylo ve městě zastřeleno 700 až 800 mužů. Masakr udělal tečku za vzpourou ve městě. Toto vraždění už policie vyšetřovala v devadesátých letech, ale bez výsledku.

První vyšetřování v roce 1947

Píše se rok 1947. Na ministerstvo národní obrany přichází anonymní udání, že jistý Zícha – předseda národního výboru v Žatci – působil za války v Postoloprtech a za jeho velení tam zmizelo na 1500 Němců. Na sever vyjíždí zvláštní vyšetřovací komise složená z poslanců Národního shromáždění, která zahajuje výslechy. „V kasárnách dal kapitán Černý zastřelit pět hochů. Prchli, avšak stráž je chytila. Řekl jsem, že by zasloužili pětadvacet ran, ale Černý řekl, že by zasloužili zastřelit,“ vypověděl před poslaneckou komisí podle zachovaného protokolu důstojník Marek. Černý zase řekl něco podobného o něm. Házeli vinu jeden na druhého. Všichni velitelé tábora jsou už mrtví. Marek zemřel už v roce 1969.

V roce 2007 se pětinásobná vražda chlapců vyšetřuje podruhé. Zatímco v Česku by byla vražda dávno promlčená, podle německých zákonů není promlčená nikdy. Jeden z přeživších Němců odsunutých z Lounska podal přednedávnem na státní zastupitelství v Bavorsku trestní oznámení kvůli vraždě. Německo požádalo Čechy o došetření činu. Hlavním úkolem policie je nyní zjistit, jestli do událostí před šedesáti lety nebyl zapleten ještě někdo živý.

„Cestou právní pomoci máme třeba dožádané výslechy svědků v Německu,“ řekl kriminalista Pavel Karas ze Žatce, který má kauzu na starosti. Pokud Karas náhodou objeví živého spolupachatele, bude Česká republika muset řešit mezinárodní právní problém. „V Česku by nemohl být souzen ani vydán Němcům,“ upozorňuje kriminalista. Jediné nebezpečí by takovému člověku asi hrozilo, kdyby vycestoval do Německa. Tam by ho mohli prostě zatknout.

Ale takové rozuzlení je nepravděpodobné a případ bude nejspíš odložen. Ostatně jeden z kriminalistů, kteří se jím zabývají, jej označil za „oživování mrtvých“. Policie spíše připravuje půdu historikům.

V Postoloprtech se už na poválečné události lidé příliš nepamatují. „Tahle doba ani v postoloprtské kronice nějak není zahrnutá,“ říká současný starosta města Miloslav Hylák.

(MFDNES)



Zpátky