Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Červen 2007


Ubyli zahraniční turisté, kteří přenocují

Většině krajů České republiky loni ubylo zahraničních turistů. Počet přenocování se meziročně snížil v osmi ze 14 krajů. Největší pokles zaznamenaly Jihočeský a Liberecký kraj. O turisty přišla také Praha, naopak pětinovým nárůstem se může chlubit Pardubický a Karlovarský kraj. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu.

„Sedmnáct let po sametové revoluci téměř všichni potenciální západoevropští turisté už Prahu navštívili,“ vysvětluje pokles návštěvnosti hlavního města mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Tomio Okamura. Aby turisté přijeli do České republiky i podruhé, je podle Okamury nutné zkvalitnit poskytované služby a odstranit známé problémy, jako je okrádání v taxislužbě nebo v restauracích. Naopak Karlovarský kraj je pro turisty každým rokem atraktivnější. To je způsobeno přílivem ruských turistů, pro které je pobyt v lázeňském městě otázkou prestiže. Rusové jsou nejrychleji rostoucí skupinou turistů, loni jich do Česka přijelo přes 230 tisíc, což je téměř o třetinu více než v roce 2005. Více turistů přenocovalo také na Vysočině, na jižní i severní Moravě a v Královéhradeckém kraji.

Celkově loni do České republiky přijelo rekordních 6,4 milionu turistů, kteří zde uskutečnili 20,3 milionu noclehů. Nejvíce turistů přijelo z Německa, druzí byli Britové a třetí Italové. Pouze pět národností z první desítky však zaznamenalo meziroční nárůst. Nejvíce ubylo Britů (14 procent). „Důvodem je odklon Britů a jejich nízkonákladových leteckých společností z ČR do pobaltských zemí, především do Estonska,“ tvrdí Okamura.

Nejvíce meziročně přibylo Rusů, a to 29 procent, Slováků -8,3 procenta, Američanů - 6,1 procenta a Poláků - 4,6 procenta. „Právě Poláci se svými 40 miliony obyvatel jsou největším příslibem do budoucna, stejně jako Slováci,“ myslí si Okamura.

čtk

(Lidové noviny, www.lidovky.cz)



Zpátky