Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Zaří 2007


Pražané uplácejí lékaře i úředníky

Aleš Berný

Potřebujete vyšetření u lékaře nebo si chcete k domu přistavět garáž a potřebujete povolení. Lékař nebo úředník s vámi ale budou jednat, jen když jim nabídnete úplatek. Přesně takovou zkušenost má každý pátý Pražan. Ukazuje to průzkum agentury STEM.

„Když jsem šla k lékaři, aby mě poslal na operaci očí, chtěl po mně, abych mu dala úplatek. Raději jsem se pak sebrala a šla k jinému, kde proběhlo všechno zcela bez problémů,“ popsala svou zkušenost důchodkyně, která se bála zveřejnit své jméno, ale redakce ho zná.

Výzkum ukázal, že korupce se dostala do podvědomí lidí. „Dokazuje to fakt, že osobní zkušenost s korupcí na magistrátu nebo radnici má dvanáct procent lidí ve věku osmnáct až dvacet devět let,“ podotkl Jan Hartl, sociolog a ředitel agentury STEM.

Opozice: Magistrát proti korupci pořádně nebojuje

Vedení města se chystá proti korupci zasáhnout. Vzniknout by měla mapa korupčních rizik, která by ukazovala na oblasti, kde je korupce nejvyšší. „Nynější výzkum je prvním krokem. Intenzivně by se na mapě mělo začít pracovat na začátku roku 2008 a v jeho průběhu pak bude dokončena,“ uvedla náměstkyně primátora Markéta Reedová.

Podle opozice však magistrát proti korupci příliš nebojuje. „Je třeba rozlišit korupci na malou a velkou. Při malé, kdy úředník vezme úplatek, a zrychlí se tak proces vyřizování, magistrát sice pomalu, ale něco dělá. Proti velké korupci, kde jde o obrovské zakázky města firmám, nedělá vůbec nic,“ kritizuje vedení města zastupitelka Petra Kolínská (SZ). Například protikorupční komise se podle Kolínské za posledního tři čtvrtě roku sešla pouze dvakrát. „Navíc chybí jakákoliv koncepce, nikdo nedostal žádný úkol a prakticky se nic neděje. Magistrát boj proti velké korupci nebere moc vážně,“ myslí si Petra Kolínská. Upozornila, že například neexistují informace, co se děje s dvanácti miliardami, které město dává Dopravnímu podniku. „Neexistuje žádná vnější kontrola,“ tvrdí Kolínská.

S tím, že město nic nedělá, Reedová nesouhlasí. „Do konce letošního roku by například měly být na internetu zveřejněny všechny veřejné zakázky a lidé se na ně budou moci bez problémů podívat,“ řekla náměstkyně primátora.

Vymýtit korupci mají politici

„Právě na politicích je, aby korupci co nejvíce okleštili. Průzkum ukazuje, že lidé jsou ochotni proti korupci bojovat, že nerezignovali,“ poznamenal Jan Hartl. Zároveň se však na korupci podílí až čtyřicet procent Pražanů. „Čísla ukazují, že když je potřeba někoho podplatit, lidé se k tomu uchýlí, myslí si, že je to nutné. To znamená, že krátkodobá korupce se vymýtit nedá,“ vysvětlil Hartl.

Potíže na policii i v nemocnici

Přitom v korupčních aférách často figurují právě politici. Například na starostu Prahy 5 Milana Jančíka podali trestní oznámení obyvatelé Prahy 5. Podle nich zvýhodňoval jednu z developerských firem.

Přímo magistrátem pak otřásl případ, kdy dvě úřednice Ústavu dopravního inženýrství pomáhaly taxikářům úspěšně složit taxikářské zkoušky. Do případu bylo zapleteno na šestasedmdesát lidí.

Skandálem bylo rovněž propuštění pěti dopravních policistů, kteří spolupracovali s odtahovou službou, které za úplatek oznamovali dopravní nehody, k nimž služba vyjížděla. „Policisté si vybírali nehody luxusních aut, kde jsou náklady mnohem vyšší,“ řekla mluvčí ministerstva vnitra Jana Malíková.

Uplácení se nevyhnulo ani Nemocnici Na Homolce. Brněnská firma měla vyrobit kardiochirurgický laserový systém. Nemocnice poslala zálohy 18 milionů. Firma přístroj nedodala a zálohy nevrátila. Z korupce byl obviněn tehdejší ředitel, který zakázku sjednal.

Ve finančním úřadě v Praze 9 se zase pokusila podnikatelka podplatit úřednici. Mezi předloženými daňovými doklady nechala ležet pětitisícovou bankovku. Pokus jí však nevyšel.

(MFDNES)



Zpátky