Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Prosinec 2007


Rána pro policii - Kubice odchází

Martin Fendrych

Suchá zpráva ze středy (z 24. 11. 2007 - pozn. red. CS-magazínu): Jan Kubice požádal o propuštění do civilu. Kubice, ředitel protimafiánské složky policie, která je po léta trnem v oku politikům. Jak ukázal rok poslední, nejen politikům ČSSD, nejen Jiřímu Paroubkovi. S Kubicem odcházejí i jeho tři náměstci, Hynek Vlas, Jiří Sadílek a Evžen Vesecký.

Ten první, Vlas, byl s Kubicem loni v létě předložit bezpečnostním poslancům utajenou zprávu o tom, jak se u nás zločin snoubí s politikou a státní správou. Ten poslední, Vesecký, zas pamatuje, jak se policejní inspekce za ministra Grulicha pokusila na roky poslat za mříže Zdeňka Macháčka přezdívaného Patnáctiletý kapitán. Neprávem, dodejme.

Odcházejí čtyři šéfové ÚOOZ. O pár týdnů je předešel známý vyšetřovatel útvaru Jaroslav Hruška, jeden z předkladatelů Kubiceho zprávy poslancům, hojně pronásledovaný policejní ministerskou inspekcí. Bez radosti veřejnosti sdělil, že stav policie je nyní nejhorší, jaký zažil za dobu, co jí slouží. Odchodu vedení ÚOOZ nepředcházel žádný policejní malér, a přece je to pro policii mimořádně špatná zpráva, jedna z nejhorších za poslední dobu.

Ztráta vedení totálně zpochybní členy týmu, ty, kteří pracují v terénu, stejně jako analytiky. Útvar kupodivu přežil socialistické ministry; žádný z nich si na něj nakonec netroufl. „Úoozeťáci“ si však užili svoje: od kriminalizace (viz kauza Macháček, jež byla zjevně nastrojena, což konstatovala i soudkyně) přes buzeraci (neustálé kontroly spisů, svého času i ranní dechové zkoušky, jež nepohodlní detektivové podstupovali ve vrátnici na Zbraslavi), až po pokus útvar uvnitř policie izolovat. Antimafiáni však pracovali a jedním z výsledků byla Kubiceho zpráva zveřejněná loni těsně před volbami.

Ta vznikla ze zoufalství, z obavy ředitele, že inspektoři mají za úkol klíčové detektivy ÚOOZ pozavírat, protože šli mimo jiné i po lidech spjatých se špičkami ČSSD. Málokdo si však položil otázku, proč byla Kubiceho zpráva vynesena na veřejnost. Jistě ani zdaleka nešlo jen o „právo občanů na informace“. Klidně mohlo jít i o to, aby se choulostivé kauzy nevyšetřily. A to se, jak můžeme od poloviny loňského roku sledovat, dokonale podařilo. Informace i dohady z Kubiceho zprávy vytekly, mafiáni byli varováni.

Po nástupu Ivana Langera na vnitro se vedení antimafiánů neulevilo. Policisté byli vyšetřováni inspekcí – ale na to jsou už zvyklí. Co je mnohem podstatnější, nezměnilo se nic, nebo aspoň ne mnoho v přístupu žalobců k útvaru. Ti jim nevycházeli vstříc dřív, na což si detektivové off-the-record stěžovali celá léta, a nevycházejí jim vstříc dál. To se pak pracuje hodně špatně.

Proto nepřekvapilo, když Nejvyšší státní zastupitelství nechalo nedávno znovu otevřít již uzavřené vyšetřování úniku Kubiceho zprávy (krom Kubiceho se to týká Vlase a Hrušky). Žalobci chtějí řešit postup vedení ÚOOZ, zda se předložením zprávy poslancům dopustilo trestného činu, nebo ne. Dusit, dusit, dusit. A ještě dusit.

Podobně se činil Jiří Houba, náměstek policejního prezidenta. Ten Kubicemu pěkně zčerstva přišil dvě směšné důtky (za nedostatečné informování o výběrovém řízení v ÚOOZ a za hádku Kubiceho s šéfem protidrogové centrály Komorousem na poradě). Dvě důtky stačí na odvolání z funkce. Houba dokázal to, co nezvládl Grulich, Gross ani Bublan (předchozí ministři vnitra za ČSSD).

Za takových okolností Kubice a jeho náměstci pochopili: nemá cenu déle se trápit. Je výhodnější odejít než být vyhozen. Jenže Kubice je symbol nezávislého policajta. Ti, kteří chtějí být také nezávislí (na vedení prezidia, na vnitru, na partajích), vidí, jak to dopadá. Po Kubicem má policie opravdu smutné vyhlídky: služka politiků. A když se vzepře, když přece vyšetřuje, žalobci to zařídí jako v kauze vicepremiéra Jiřího Čunka.

Pro Česko je odchod Jana Kubiceho opravdová rána. Ale je to ten typ rány, ten typ úderu, který skoro nikdo neslyší. Položme si otázku: Čeho se Ivan Langer a jeho vedení policie tak bojí, že Kubice musí z kola ven!?

(MFDNES)



Zpátky