Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Únor 2008


Zámek Opočno zůstává státu

Václav Drchal

Zámek v Opočně zůstává i nadále státu. Nejvyšší soud včera (06. 12. 2007- pozn. red. CS-magazínu) zamítl dovolání Kristiny Colloredo Mansfeld, jejíž předci renesanční památku po tři staletí vlastnili. Dědička slavného rodu, který připravily o zámek Benešovy dekrety, se ale jen tak vzdát nechce a nejspíš se obrátí na Ústavní nebo Evropský soud.

„Sporem se zabývám přes 16 let a stále nevidím jediný důvod, proč by Opočno neměli vlastnit Colloredo Mansfeldové. Posledním rozhodnutím soudů nerozumím. Mám pocit, že se stále něco hledá, jen aby Opočno zůstalo státu,“ stěžovala si zmocněnkyně Colloredo-Mansfeldové Růžena Valášková.

Naopak památkáře verdikt, který Nejvyšší soud učinil v listopadu, ale zveřejnil teprve včera, uvítali. „Jsem ráda, že nezávislé soudy posoudily tento případ v náš prospěch. Věřím, že příznivě rozhodne případný spor i evropský soud ve Štrasburku,“ řekla ČTK ředitelka pardubické pobočky Národního památkového ústavu Iva Lánská.

Spor o Opočno je velmi komplikovaný a má kořeny v době druhé světové války. Nacisté v roce 1942 sebrali Opočno Colloredo-Mansfeldům kvůli postojům nepřátelským Říši. Existují ale náznaky, že se otec Kristiny Colloredo-Mansfeld Josef přihlásil v roce 1940 k německému občanství. Opočno každopádně po roce 1945 zabavil Československý stát na základě Benešových dekretů právě kvůli údajné kolaboraci.

Kristina Colloredo-Mansfeld usiluje o návrat rodového dědictví už od začátku devadesátých let a na krátko ho dokonce získala do svého držení. V květnu 2003 tak po letech sporů rozhodl Krajský soud v Hradci Králové. V lednu 2005 ale zasáhl Ústavní soud a všechny předešlé verdikty zrušil - zabavení Opočna nacisty prý nebyla rasová perzekuce, a tedy ani dostatečný důvod pro dnešní prolomení Benešových dekretů.

Obecné soudy vyšly z jeho argumentace a v září 2006 připadl zámek definitivně státu. Dalšího více než půl roku trvalo předávání Opočna státu. Včerejší verdikt de facto jen potvrdil, že soudy respektovaly nález Ústavního soudu.

Colloredové pocházejí z Itálie. Domovské právo získali v Čechách roku 1593. Za třicetileté války stáli na císařské straně a díky tomu získali roku 1635 jako konfiskát po Trčcích Opočno. Roku 1789 vyženil František Colloredo sňatkem s Marií Isabelou Mansfeldovou Dobříš, Obořiště a také druhou polovinu rodového jména.

Sporů o šlechtický majetek běží v Česku celá řada. Jde třeba o zámky Hluboká, Český Krumlov a Třeboň, kdy o jejich vydání usiluje Alžběta Pezoldová, adoptivní vnučka Adolfa Schwarzenberga. Podobná je situace i na Hrubém Rohozci, který požaduje vdova po Karlovi Des Fours Walderode Johanna Kammerlanderová. Opočno po roce 1945 zabavil stát na základě Benešových dekretů kvůli údajné kolaboraci rodu s nacisty

(Lidové noviny, www.lidovky.cz)



Zpátky