Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Únor 2008


Armádní tatry: těžké a drahé

Jiří Reichl

Zakázku na nákup nových nákladních aut pro českou armádu bude prošetřovat ministerstvo financí. Tedy jeho odbor auditu a inspekce, který se kontrolou státních zakázek zabývá. Zjištění LN potvrdilo ministerstvo obrany. „Ministryně Vlasta Parkanová už poslala svému kolegovi Miroslavu Kalouskovi dopis s oznámením, že její podřízení jsou připraveni ministerstvu financí předat veškeré dokumenty k zakázce,“ řekl mluvčí ministerstva Jan Pejšek.

Sílí totiž hlasy, že střední nákladní vůz Tatra T 810 nejenom nesplňuje požadované podmínky, ale je i předražený. Problém je v tom, že dodavatel nákladních vozidel nevzešel z výběrového řízení, ale byl vybrán přímo. Vláda totiž označila zakázku za strategickou a přiklepla ji právě Tatře s odvoláním na to, že jde o tradiční značku. Firma navíc zajišťuje práci tisícům lidí v severomoravském regionu. Kontrakt na dodávku 556 vozidel podepsal 15. prosince 2006 tehdejší ministr obrany Jiří Šedivý.

Tatra má stále problémy Jenže dodávku středních nákladních automobilů provází řada problémů. Armáda měla v listopadu převzít prvních 27 vozidel. Místo toho se dnes „tatrovka“ dá označit jako těžká, velká, nedostatečně odvětrávaná a špatně odizolovaná.

Automobily mají být dodávány v několika verzích. Podle zjištění LN však například skříňovou verzi tatry, která byla dodána do kontrolních zkoušek, není možné přepravit po železnici. Je příliš velká. Dalším problémem je, že vojenský nátěr dodaných aut nesplňuje armádní požadavky na radiolokační krytí.

Ministerstvo obrany nechce závěry zkoušek komentovat. „Nemůžeme v současné době zveřejnit konkrétní neshody zjištěné v rámci kontrolních zkoušek nákladních vozidel Tatra T 810. Z důvodu obchodního tajemství nejsme oprávněni zveřejňovat informace o průběhu kontrolních zkoušek bez souhlasu dodavatele,“ řekla mluvčí ministerstva Monika Machtová.

Kontrolní komise na konci září zjistila celkem 39 nedostatků a uložila výrobci, aby je odstranil do 17. října. To se však nestalo a Tatra dostala náhradní termín do 9. listopadu. Postup ministerstva však nechápe předseda parlamentního výboru pro obranu Jan Vidím. „Nevidím důvod, proč dostali druhý termín. Mělo by se začít jednat o zrušení smlouvy a vypsání otevřeného výběrového řízení na dodávku potřebných nákladních aut,“ řekl Vidím. Stav zakázky se bude probírat na zasedání výboru, jemuž šéfuje, příští týden. Pokud se dodavateli podaří problémy odstranit, čekají vozidla ještě přísné armádní zkoušky, které mohou odhalit další problémy.

Kontrakt na tatry není první problematickou armádní zakázkou. LN v tomto týdnu upozornily na to, že dodávka obrněných transportérů Pandur je také ve skluzu kvůli tomu, že vozidla neprošla identickými kontrolními zkouškami.

(Lidové noviny, www.lidovky.cz)Zpátky