Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Únor 2008


Mafie korumpuje státní úředníky

Jiří Reichl

Největším českým bezpečnostním rizikem je podle BIS pronikání organizovaného zločinu do státní správy. Evropské fondy, které skýtají neuvěřitelných více než 800 milionů korun, se v loňském roce staly terčem skupin organizovaného zločinu. Ty se snažily ovlivnit státní úředníky, kteří rozhodují o hodnocení přihlášených projektů, na něž se vyplácejí dotace Evropské unie. Vyplývá to z výroční zprávy Bezpečnostní a informační služby (BIS), která byla včera zveřejněna na internetových stránkách kontrarozvědky. „Potvrdilo se riziko možnosti ovlivňování výběru projektů financovaných z fondů EU prostřednictvím státních úředníků odpovědných za hodnocení projektů,“ píše se doslova ve zprávě.

Kromě fondů EU se snahy o manipulaci objevily také u společnosti SETUZA, kterou ovládali zastřelený podnikatel František Mrázek a uprchlý obchodník Tomáš Pitr. „Tato skupina se v souvislosti se Setuzou snažila ovlivňovat výkon státní správy ve svůj prospěch. Za tímto účelem využívala svých všech kontaktů a prostřednictvím neloajálních pracovníků státní správy, včetně vysokých státních úředníků, pronikala do nejrůznějších oblastí státní správy,“ konstatuje BIS.

Právě pronikání organizovaného zločinu do státní správy je podle BIS největším českým bezpečnostním rizikem. „Organizovaný zločin se zajímá zejména o takové osoby, které rozhodují o zadávání veřejných zakázek nebo o prodeji státního či obecního majetku. Podobné poznatky získala služba zejména v severních Čechách.“ Podváděli i manažeři Agenti kontrarozvědky také zjistili, že manažeři státních firem, které v nejbližší době čeká privatizace (například České aerolinie, Letiště Praha, ČEZ a Čepro) záměrně zkreslovali hospodářské výsledky, aby ukázali své firmy v lepším světle, než skutečně byly.

BIS dokonce zaznamenala aktivity zahraničních špionů na našem území. Nejaktivnější z nich jsou Rusové, kteří působí jak pod diplomatickým a novinářským krytím, což je obvyklé, tak i jako obchodníci různých společností, což dosud moc časté nebylo. Agenti také zaregistrovali aktivity společností z KLDR, Íránu a Sýrie, o kterých „důvodně předpokládali, že jsou napojeny na subjekty zabývající se programy výzkumu a vývoje zbraní hromadného ničení“. Zástupci těchto firem se zajímali o konkrétní strojírenská zařízení. „BIS reagovala na konkrétní zájem o řídicí jednotky nebo zařízení pro velmi přesná obrábění,“ píše se ve výroční zprávě BIS.

(Lidové noviny, www.lidovky.cz)Zpátky