Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Únor 2008


Češi nedostali ani euro

Kateřina Šafaříková

Čeští pravicoví europoslanci se přidali k boji o peníze z evropských fondů. Začali tím, že napsali eurokomisařce Danutě Hübnerové dopis. Šéfku pro regionální rozvoj zdvořile žádají o zrychlení práce a zároveň komisi nepřímo obviňují, že za špatným skóre v přípravě na přítok evropských miliard stojí i „dvojí metr“ vůči Česku v porovnání s ostatními státy.

Akce poslanců přichází v kritické fázi. Za limit na schválení peněz pro období 2007 až 2013 se považuje konec letošního roku, komise ale dnes vyhlásí završení teprve prvních třech českých programů z celkových čtyřiadvaceti. Bilance okolních zemí je o poznání jiná: Slováci mají razítko na čtyřech programech z 11, Poláci na 14 z 21 a Maďaři dokonce na 15 z 15.

V dopise, který podepsalo třináct poslanců ODS, SNK-ED a lidovců, stojí, že přes počáteční chyby je řada českých programů už „dostatečně připravena“, a měly by proto být schváleny „bez jakékoli prodlevy“. „Chceme vytvořit určitý tlak uvnitř komise, aby se věci rychleji hýbaly,“ řekl LN iniciátor dopisu Jan Březina (KDU-ČSL). Ten zároveň vysvětlil motiv odstavce, v němž signatáři apelují na komisi, aby používala „stejné standardy“ pro české programy jako v případě sousedních států. „Používání tvrdších kritérií by nebylo fér a kompromitovalo by celý systém strukturální pomoci,“ píší europoslanci. „Máme pocit, že se na nás dívají tvrdším okem než na okolní země,“ řekl Březina. Konkrétní „indicie“ prý má, nechtěl je ale uvést kvůli „diskrétnosti“ vyjednávání.

Kritika míří na tým v komisi, který má vedle Česka na starosti také Belgii a Lucembursko. Na šéfa oddělení, řeckého úředníka Georgiose Yannoussise, si občas čeští vyjednavači stěžují - tvrdí, že je pomalý a jeho výtky nejsou konkrétní. Minulý týden Yannoussise jako brzdu schvalování programů napadl náměstek ministra pro místní rozvoj Daniel Toušek.

Yannoussis se k obvinění z „dvojího metru“ nechtěl vyjádřit. „Nemám právo vyjadřovat se do tisku,“ řekl LN Yannoussis. Zdroj z Yannoussisova oddělení, který si nepřál být jmenován, nařčení z větší přísnosti vůči Česku odmítl. „Všem se měří stejně, vaše startovní podmínky ale byly jiné,“ řekl s odkazem na známé hlavní důvody současného stavu: komplikovanou strukturu českých programů a jejich rekordní počet - dědictví předchozích vlád - a několikaměsíční bezvládí po loňských volbách, kdy práce na plánech stála. Sama komise pak už dříve přiznala, že tým pro Česko je poddimenzovaný, takže nápor práce v posledních měsících hůř zvládá. Chybí nejméně jeden zkušený český euroúředník a náprava má přijít až příští rok.

Zmíněný zdroj se snažil mírnit českou hysterii. Podle něj se skóre tří schválených programů může „velmi rychle“ změnit. „Vzhledem k tomu, že pod nás spadá čtrnáct vašich programů, tak to není žádná tragédie. Nevidím u Česka zásadní problém,“ řekl a upozornil, že Belgičané jsou na tom hůř - mají zatím také nulu a stále vyjednávají.

Stav přípravy na čerpání eurodotací pro období 2007 až 2013

(schválené/plánované programy)

Bulharsko 3/7

Česko 3/24

Estonsko 3/3

Kypr 1/2

Litva 3/4

Lotyšsko 1/3

Maďarsko 15/15

Malta 2/2

Polsko 14/21

Rumunsko 5/7

Slovensko 4/11

Slovinsko 2/3

(Lidové noviny, www.lidovky.cz)



Zpátky