Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Únor 2008


Vánoce jsou časem blbnutí

Ivan Špaček

Vedení základní školy v hlavním městě Kanady Ottawě se rozhodlo vypustit z tradiční vánoční koledy Silver Bells slovo Christmas, tedy Vánoce. Místo „Brzo budou Vánoce“ se tedy bude zpívat „brzo bude den oslav.“ Slovo Christmas, volně přeloženo „oslava Krista“ údajně vadilo některým z učitelů i rodičů, neboť prosazuje náboženství. Svátek muslimů ramadán ovšem nikomu nevadil. Nastal poprask.

Žena jménem Hunterová (v originále Ms. Hunter, takže se nedá říci, zdali se jedná o slečnu nebo paní), ředitelka školy, rozhodla, že se píseň Silver Bells zpívat nebude vůbec. Nahradí ji Frosty the Snowman, tedy píseň o sněhulákovi, která není nakažená náboženstvím. Christ, ani Christmas se tam nevyskytuje.

„Záznamník telefonu ve škole byl plný nepříjemných telefonických zpráv“, řekla žena Hunterová a dodala, že se v internetu objevily o aféře stříbrných zvonečku jedovaté komentáře. „Měly negativní dopad na celou školní komunitu.“ Záznamník byl plný k prasknutí vyjádřeními rozčilených rodičů.

Doporučil bych zpívat „Vánoce, vánoce přicházejí“ jako ideově přijatelné, ovšem zpívat by se muselo česky.

„…odmítání slova Christmas se šíří. Všiml jsem si, například, že školy nemají Christmas Break tedy Vánoční prázdniny, nýbrž Zimní prázdniny, jako kdybychom oslavovali zimu. John Gibson je autorem knihy War on Christmas.

Až si obyvatelé Velké Británie zasednou k tradiční vánoční večeři, tedy pečenému krocanovi, bude to ovzduší znečišťující ekvivalent 6000 automobilů obejdoucích svět. Uveřejněná studie tvrdí, že potřeba Britů pojídat krocany vyprodukuje 51000 tun kysličníku uhličitého. Výzkum byl veden profesorem Adisou Azapagicem z University of Manchester, podle jména… zřejmě ne zcela tradičním Britem, ale mohu se mýlit. Profesor Azapagic řekl: „Produkce potravin a jejich zpravování jsou zodpovědné za tři čtvrtiny celkového carbon footprintu, z největší části – 60 procent – spojenou s životním cyklem krocana.“

Evander French Jr., ředitel základní školy, nalézající se v americkém městě Bostonu, se rozhodl zrušit tradiční návštěvu vánoční hry Zázrak na 34. ulici, neboť někteří z rodičů si stěžovali, že se v ní příliš hovoří o Santa Clausovi. Psaly o tom noviny Boston Herald Tribune.

Učitelka první třídy v Sacramentu, Kalifornie, řekla, že ředitel školy zakázal učitelům užívat slova Christmas a to jak při řeči, tak v psaných materiálech.

Nahraďme Vánoce oslavami Slunovratu. Podle návrhu skupiny amerických učitelů by to fungovalo asi takto: Dávejte si dárky po dobu několika dní a nocí, jak to bývalo zvykem za předkřesťanských dob. Ozdobte si byt posvátnými bylinkami a barvami, zdobte v druidických svátečních barvách červené, zelené a bílé. Pověste větvičku jmelí nad hlavní vchod a nechte ji tam do příštího slunovratu jako kouzlo pro štěstí celý rok. Všichni členové rodiny se složí a vyrobí, nebo zakoupí, věnec z větví jehličnatého stromu. Jestliže se rozhodnete mít doma živý, nebo sklizený stromeček jako část vaší sváteční výzdoby, říkejte mu slunovratný strom a vyzdobte jej pohanskými symboly. Vraťte Santa Clausovi jeho původní roli jako pohanského bůžka a ozdobte jej symboly, které bude odrážet jeho původ od řeckého boha Cronose – otce Času – a od Odina, skandinávského otce všeho, jedoucí po nebi na osminohém koni. Umístěte po celém domě zobrazení pohanské matky-bohyně, pokud možno té se synem-sluncem, jakými jsou Isis s Horusem. Uctívejte nový sluneční rok světlem – rozžehněte svíčky, palte slunovratní poleno a schovejte z ni oharek pro příští rok, rozvěste po domě barevná světla, díky popularitě pěticípé hvězdy zvažte možnost vystavit modrý, nebo bílý pentákl. Pokud by vám to nestačilo, zvažte možnost požádat ministerstvo školství o možnost užít učebnice, ze které se učí žáci sedmých tříd v Kalifornii.

Součásti studia je, že studenti předstírají, že jsou muslimy. Simulují džihád, tedy svatou válku, za pomoci hry. Ostatní žáci oslavují Den mrtvých, kdy budují oltáře na počest zesnulého domácích miláčků, tedy psů, koček, kanárků či zlatých rybek. Oltář může rovněž ctít památku zesnulých blízkých lidí.

Thomas More Law Center podalo na přání skupiny rodičů žalobu proti Byron Union School District a různým školním funkcionářům, neboť jim vadí, že jejich děti musí užívat materiály, které propagují islám a snižují křesťanskou víru. Studenti musí nosit muslimské róby a musí se naučit islamistický text Pět sloupu víry. Musí umět zpaměti verše koránu. Tento předmět je v osnovách, vydaných ministerstvem školství státu Kalifornie. Tedy je povinný.

Cvičení se v islámu podle státem dodané učebnice „Přes staletí“ vyzývá studenty, aby si představili, že jsou muhadžedíny, tedy islámskými válečníky. Mají si rovněž představovat, že jsou muslimové na pouti do Mekky. Studenti jsou vyzýváni, aby užívali výrazu Alláh Akbar, tedy Alláh je velký. Což je mimochodem vykřikováno sebevražednými lidskými bombami. Studenti jsou vyzýváni, aby během poledních přestávek drželi půst, aby napodobili půst držený muslimy během svatého muslimského měsíce ramadánu.

„Zatímco veřejné školy zakazují křesťanským studentům číst bibli, modlit se či ukazovat deset přikázání a rovněž nesmějí nikdy vyslovit jméno Bůh, studenti v Kalifornii jsou přesvědčováni o přednostech islámu“, řekl Richard Thompson, právník z národní veřejné nadace. „Státní školy by nikdy netolerovaly výuku křesťanství tímto způsobem. Zkuste si představit, jak by ACLU“ (organizace pro občanské svobody, tvrdě prosazující oddělení státu od církve) „vykřikovala, kdyby se studenti museli učit Otčenáš, zapamatovat si deset přikázáni, užívat výrazů jako Ježíš je Spasitel a držet půst během Velikonoc.“

Takže, pokud si to tak troufám říci, zaplaťpánbůh za české neutrální slovo „Vánoce“.

Republikánský kandidát na funkci presidenta Spojených Států Mike Huckabee si, ku zděšení všech ostatních kandidátů a to z obou stran, včera dovolil veřejně užít politicky nevhodné přání Merry Christmas to all of you, čímž způsobil pozdvižení v médiích, téměř se rovnající reakci na pokus o pochvalu presidenta Bushe. Zajímavou náhodou se stávává černým koněm presidentské kampaně. Navíc je knězem. Mitt Romney je zase mormonem, což vzbuzuje zajímavé reakce veřejnosti.

God Bless America, americká neoficiální hymna, se zatím ještě dá zpívat pří veřejných příležitostí. Opakuji, „zatím.“

Co mě se týče, na přání Happy Holidays zásadně odpovídám stejnými slovy, jaká užívá pan Huckabee. Mohu si to dovolit, nejsem na očích veřejnosti.

Vánoce jsou vůbec časem nebezpečí. Dejte si pozor, ať neotevřete příliš brzo dárky, jak to učinil manžel ženy v Rock Springs, Arizona. Ta na jeho přečin reagovala bodnutím nožem. Misty Johnson, 34, byla zatčena a odvedena do vazby. Její manžel, Shawn Fay Johnson, 34, byl ošetřen v nemocnici kvůli bodnutí do hrudníku.

Abych skončil s další příjemnou zprávou, íránský imám se včera vyjádřil, že žena, která odmítá nosit hadžib, musí být zabita. Pokud tak neučiní její muž nebo syn, musí být rovněž popraveni. Takže onen torontský muslim, který uškrtil svou sedmnáctiletou dceru, vlastně zabil dvě mouchy jednou ranou. Asi nevhodný výběr slov. Jednak vyřešil teenager problem a zároveň splnil svou povinnost jako dobrý muslim.

Merry Christmas and a Happy New Year!Zpátky