Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Únor 2008


Tajemství ženské chůze

Když se žena při chůzi svůdně pohupuje, je více než pravděpodobné, že přitáhne zvědavé pohledy mužů. Tyto „sexy“ signály ovšem nemusejí přímo souviset s rozmnožováním - ba právě naopak. Jak totiž ukázal nedávný průzkum kanadských vědců, žena se při pohupování boky většinou nenachází v období ovulace. Jejich závěry otiskl ve svém posledním čísle časopis New Scientist.

Odborníci z Ontaria sledovali ženy, které se dobrovolně zapojily do experimentu. Měly na sobě šaty s odrazkami na hýždích a nohách, aby bylo možno lépe analyzovat jejich chůzi. Ženy také poskytly vzorek svých slin, z nichž se zjišťovala hladina hormonů. Tým vedený Meghan Provostovou vycházel z předpokladu, že „sexy“ houpání v bocích je jedním z mnoha signálů, které žena vysílá do okolí, aby zaujala muže v období svojí nejvyšší plodnosti. Testy však prokázaly něco jiného. Vědci dospěli k závěru, že ženy se v nejplodnějším období svého cyklu při chůzi kolébají v bocích méně než jindy a také se snaží držet kolena blíže u sebe. Čtyřicet mužů, kteří měli podle záběrů určit ženy s nejpřitažlivější chůzí, vybíralo systematicky ty, které byly v méně plodném období.

Provostová si myslí, že získané závěry mohou znamenat to, že se ženy podvědomě snaží skrývat ovulaci před ostatními muži kromě svých partnerů. „Když se žena snaží chránit před sexuálním útokem v období ovulace, dává potom smysl, že se snaží zvýšit svoji atraktivitu, když zrovna není plodná,“ citoval její slova server BBC News. S touto teorií souhlasí také John Manning z University of Central Lancashire. Podotkl, že zájmem ženy je upoutat k sobě jednoho muže, se kterým chce zplodit potomka, spíše než se snažit v době plodnosti „ulovit“ větší počet mužů. „Myslím si, že je to důvtipný znak, kterým vlastně ovulace podporuje monogamii,“ řekl.

Závěry výzkumu se podle agentury AFP zdají být v rozporu s jinými pracemi, podle nichž muže přitahují zejména ženy, jež mají zrovna ovulaci. Například jedna americká studie tvrdí, že striptérky si v období ovulace vydělají více na spropitném. Tento rozpor je zdánlivý, tvrdí kanadští experti: žena prý v plodném období vysílá signály mužům například výrazem tváře nebo vylučováním chemických látek jen na velice blízkou vzdálenost, která jí umožňuje posoudit případného partnera.

(vas)

(Lidové noviny, www.lidovky.cz)Zpátky